Kdy je kompost zralý, kdy čerstvý, co ukáže řeřichový test

17. 12. 2020

Pojem zralý kompost je oblíbený, ale mnohdy chybí upřesnění, k čemu je zralý. Kompost používáme právě podle míry jeho zralosti.

Zatímco pro mulčování se kompost hodí už čtyři týdny po založení, kompost zapravený do záhonu jako hnojivo potřebuje být pro ten účel zralejší. A kompost určený k předpěstování sadby už vyžaduje, aby skutečně dozrál.

Je zřejmé, že pojem zralý může v praxi nabýt významu, který vypovídá spíše o způsobu použití kompostu než o jeho stáří. Spíše bychom měli používat toto členění:

Občas ještě doporučovaný dvou až tříletý kompost je už téměř bez hnojivé účinnosti, protože organické látky se dále rozkládají až na minerální a z kompostu se stává obyčejná zemina.

  • Po 2 až 6 měsících tlení můžeme kompost označit jako čerstvý.
  • Až po 6 až 12 měsících se pro kompost hodí přívlastek zralý.
  • Naopak starší kompost ztrácí výživové vlastnosti – přichází o své hnojivé účinky.
Kompost jako mulč

K mulčování například kolem stromu se hodí již čtyřtýdenní kompost; kresba K. Zemková a M. Kalina

Jaké vlastnosti má kompost?

Komposty jsou ve srovnání s našimi půdami velmi bohaté na živiny. Vysoké obsahy živin v kompostech lze vysvětlit tím, že během kompostování jsou organické látky z velké části odbourávány na oxid uhličitý (mineralizovány) a tím je zbývající kompost obohacen minerálními živinami.

Kyselinomilné rostliny, například rododendrony a azalky, by měly být hnojeny jen kyselým kompostem z dubového listí, jiný kompost nepoužíváme.

Kromě vysokého obsahu živin mají komposty vysokou hodnotu pH. To znamená, že mají zpravidla alkalickou reakci a působí proti okyselování půdy.

Řeřichový test

O kvalitním kompostu můžeme hovořit tehdy, když nepoškozuje semena a kořeny citlivých kultur. Pro zahrádkáře je postačující jako spolehlivé měřítko výsledek růstu řeřichy. Pěstební nádobu (asi 40x25x6 cm) naplníme zkoušeným kompostem a osejeme 10 g řeřichy. Druhý a čtvrtý den nahradíme spotřebovanou vodu, šestý den řeřichu sklidíme a zvážíme.

Řeřicha v pěstební nádobě po několika dnech

Výsevem řeřichy můžeme otestovat, v jakém stavu je kompost; foto Shutterstock

  1. Výnos od 60 do 100 g je dobrý.
  2. Výsledek kolem 30 g je ještě dostačující.
  3. Neklíčí-li řeřicha, kompost není zralý, necháme jej buď ještě zrát, nebo jej použijeme k mulčování.
  4. Jsou-li rostliny žluté nebo hnědé, obsah živin je velmi vysoký. Kompost musíme použít pro velmi náročné rostliny (například košťáloviny a brambory).
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x