Kdy přidávat do kompostu dusíkaté vápno, proč ne pálené

31. 3. 2020

Pečlivé založení a dobré promíchání organických látek je správnou cestou k získání výživného kompostu, který většinou nevyžaduje vápnění.

Mnozí přidávají do kompostu pálené vápno, aby podpořili rychlé tlení, tlumili nepříjemný zápach a zlikvidovali semena plevelů. Pálené vápno sice ničí semena plevelů, ale také užitečný život v kompostu. Nesmí ani přijít do styku s čerstvým materiálem, jako je hnůj nebo posekaná tráva, protože jinak dochází ke značným ztrátám dusíku.

Jako přídavek do kompostu lze doporučit dusíkaté vápno. V kompostu, ve kterém nedochází k horké fázi, probíhá tzv. chladné kompostování. Přidané dusíkaté vápno tu zlikviduje škodlivé zárodky. Při přeměně dusíkatého vápna jsou usmrcena klíčící semena plevelů, různí škůdci a určité choroby.

  • Krátkodobě se tlak na vše živé týká i bakterií, které zabezpečují tlení. Brzy se však v kompostu vytvářejí tak příznivé podmínky pro mikroorganismy, že se rychle zotavují.

Při zakládání kompostu (zejména při postupném zakládání) můžeme na každou vrstvu odpadu silnou 20–25 cm použít 100 gramů dusíkatého vápna na 1 m², což odpovídá množství asi 0,5 kg dusíkatého vápna na 1 m³ kompostovaného materiálu. Toto doporučené množství bychom neměli překročit.

Dusíkaté vápno

Dusíkaté vápno použijeme do kompostu jako přídavek proti plevelům

Pouze při kompostování hmoty s vysokým podílem listí a zbytků z řezu je účelná dávka dusíku.

Mikroorganismy potřebují živiny při přeměně odpadu na kompost. Ve zbytcích zeleniny nebo v posekané trávě jsou všechny živiny bohatě obsaženy.

Také ve směsích zeleninového odpadu s materiálem, který je chudý na živiny, jako je listí nebo zbytky po řezu, je dost živin potřebných pro mikroorganismy. Dávky dusíku a jiných živin bychom měli vynechat.

Piliny do kompostu

Piliny se hodí smíchat s látkami bohatými na dusík, foto D. Auf

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den, chci se zeptat na žížaly, není použití dusíkatého vápna do kompostu kontraproduktivní, protože kromě plevelů se tak zlikvidují i žížaly, které proces rozkladu podporují? děkuji

Jak je psáno, dusíkaté vápno se dává při zakládání kompostu, tedy před kolonizací žížalami. A pak se míchá do každé nové vrstvy (cca 25 cm najednou). A plyn, který se při jeho navlhčení uvolňuje postupuje nahoru. Když dodržíte dávkování a vrstvení, není to problém. Pokud nemůžete splnit dané podmínky (a to je při zahrádce tradiční velikosti dost těžko možné), je lepší dusíkaté vápno zamíchat do kompostu při posledním přehazování. To už v této hmotě mnoho žížal není.

Chtěla jsem se zeptat zda mohu použít dusíkaté vápno i na záhon který jsem zryla s krátkým hnojem. Děkuji

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
3
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x