Spatodea zvonkovitá; jeden z nejkrásnější stromů tropů a subtropů

2. 2. 2023

Seznamte se, prosím. Spatodea zvonkovitá, lidově nazývána tulipánový strom, může kvést v příznivých podmínkách tropů až celoročně.

Spatodea zvonkovitá (Spathodea campanulata) z čeledi trubačovitých (Bignoniaceae) je jediný druh rodu spatodea.

Zajímavostí je, že lidové označení tulipánový strom má snad ve všech jazykových mutacích: anglicky African Tulip Tree, německy Afrikanischer Tulipenbaum, francouzsky tulipier du Gabon, španělsky tulipan africano apod.

Na zahradách a v parcích oblasti tropů je velmi častou dřevinou Spathodea campanulata

Spathodea campanulata patří mezi nejčastěji používanou dřevinu v oblasti tropů a subtropů

Zcela běžně se s touto dřevinou setkáme v městské zeleni, parcích, ale i v soukromých zahradách v oblastech tropů a subtropů celého světa. Z hlediska použití patří k jedněm z nejfrekventovanějším zástupců. V některých místech světa se dokonce vymkla kontrole a patří tam mezi invazní druhy.

Stálezelený strom

Tento strom dorůstá výšky až ke 30 metrům. Listy jsou vstřícné, lichozpeřené a jejich délka může být až 50 cm. Květy, které vyrůstají v chocholících o 40–50 květech, jsou zajímavé svou velikostí i barvou. Korunní lístky jsou zvonkovité, nejčastěji oranžovočervené barvy se zkadeřeným žlutým lemováním. Jsou ale známí i žlutě kvetoucí jedinci.

Další zajímavostí jsou cizosprašné květy, které opylují ptáci nebo i kaloni.

Podle podmínek může kvést až celoročně.

Atypický květ spatidei

Detail květu spatodei zvonkovité

Spatodea a možnosti jejího pěstování

Z hlediska pěstování v našich podmínkách se jedná o druh, který vyžaduje opravdu velké vytápěné prostory skleníků. Proto se s ním většinou setkáme v expozicích tropických rostlin botanických zahrad.

Ti pěstitelé, kteří by se přeci jen rádi pokusili o jeho pěstování, musí mít na paměti, že druh vyžaduje i přes zimu teploty okolo 15 °C.

Nejsnazším způsobem rozmnožování je výsev semen, která jako čerstvá spolehlivě klíčí a růst semenáčků je velmi rychlý. Množení odnožemi a řízky je také možné.

Strom usměrňujeme ve svém růstu zkrácením letorostů na jaře před rašením.

Během léta je ideální rostlinu umístit na slunné stanoviště, kde ji můžeme ponechat až do konce září. Poté ji přesuneme do větší místnosti, do zimní zahrady nebo vytápěného skleníku. Při snížené zálivce během zimy dojde většinou k částečnému opadu listů, což není na závadu.

Spatodea zvonkovitá strom tropů a subtropů

Plně kvetoucí tulipánový strom

Zjara rostlinu probudíme nejprve zvýšenou teplotou, teprve pak vydatně zalijeme. Jednou za dva týdny přihnojíme komplexním rozpustným hnojivem. Vyžaduje kvalitní zahradnický substrát obohacený vyzrálým kompostem.

I bez květů působí exotickým dojmem, protože i v našich podmínkách dorůstají listy úctyhodných rozměrů.

Využití

V mnohých oblastech Afriky se pro své měkké a světle hnědé dřevo používá hlavně pro výrobu bubnů a k vyřezávání. Nejčastěji je ale dřevo využíváno pro výrobu papíru.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x