Keř z Afriky: Natalská švestka přezimuje ve skleníku

30. 1. 2023

Z oblasti od pobřeží Jihoafrické republiky přes provincie Východní Kapsko a KwaZulu-Natal až po jih Mosambiku pochází natalská švestka.

Natalská švestka (Carissa macrocarpa) je  v  češtině uváděna také jako karisa velkoplodá. V angličtině je známá jako Natal Plum. Patří do čeledi Apocynaceae (toješťovité).

V původní domovině roste jako hustý, až čtyři metry vysoký keř, který nikdy nevytváří kmen. Jeho větve jsou řídce porostlé tlustými, vidlicovitými trny a živě zelenými lesklými listy, jejichž délka kolísá od 3 do 5 cm.

Natalská švestka kvete a plodí

Natalská švestka kvete a plodí souběžně

Jedlé plody jedovaté rostliny

Jednotlivé pětičetné květy s trubkou příjemně voní a po opylení se mění v bobuli velikosti naší švestky. Ta má tmavě červenou tenkou slupku a dužninu, která je jedlá a její chuť hodně připomíná maliny.

Pětičetné květy

Pětičetný květ karisy velkoplodé

S výjimkou uvedených bobulí je však celá rostlina jedovatá, což je typický znak celé čeledi, kam patří mj. oleandr (Nerium oleander) nebo už hojně pěstované Adenium obesum (sukulentní růže pouště). Při poranění listů nebo větviček vytéká bílá jedovatá šťáva, zvláště nebezpečná pro oči a sliznice nosu. Tato negativa však vynahradí její další vlastnosti.

Na vláhu nenáročná natalská švestka zimuje pod střechou

Karisa velkoplodá neboli natalská švestka

Karisa je i ve Středozemí k vidění jako živý plot

V jižní Africe roste v oblastech s ročním srážkovým úhrnem 200 mm, takže nepotřebuje pravidelnou a už vůbec ne vydatnou zálivku. Velmi dobře snáší zkracování větví řezem.

Je možné ji pěstovat jako tvarovaný živý plot. Způsobem kvetení i vůní květů se podobá citrusům, u nichž se také spolu s květy zároveň objevují plody.

Carissa macrocarpa je opravdu zajímavá okrasná dřevina, které se v Evropě daří venku jen v oblastech kolem Středozemního moře.

Odrůdy natalské švestky

V Česku byly a probíhají úspěšné pokusy s pěstováním karisy jako mobilní zeleně ve větších nádobách, které přezimují v zimní zahradě nebo ve skleníku vytápěném jen na 10 °C.

  • Rostlina se dobře množí výsevem nebo řízkováním.
  • Za zmínku stojí existence několika kultivarů, z nichž vynikají odrůda Fancy, nebo poléhavá a beztrnná Tomlinsonii.

Rod Carissa zahrnuje 35 druhů, ale většina z nich má jedovaté i plody, například Carissa acocanthera. Tato velmi pěkná okrasná rostlina plodí prudce jedovaté černočervené bobule, které dorůstají jen do velikosti třešně.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x