Kasie obecná: Záplavou svých zlatých květů bere dech  

3. 6. 2023

Pro své dlouhé převislé hrozny žlutých květů, kterých rozkvétají na stromě stovky naráz, je kasie lidově nazývána asijský zlatý déšť.

Kasie obecná (Cassia fistula) z čeledi bobovité (Fabaceae) je středně velký, částečně opadavý strom dorůstající v přírodě výšky okolo 10 m. Původem pochází z oblastí jihovýchodní Asie. V současnosti ji najdeme v mnohých tropických a subtropických zemích světa jako okrasný a stínící strom pěstovaný především v městských parcích a zahradách.

Kasie je okrasný strom

Kasie je pro svůj vzhled pěstována především v městských parcích

Zpeřené, až 60 cm dlouhé listy jsou složeny z tmavě zelených eliptických lístků, které jsou obvykle 10–20 cm dlouhé a 5–9 cm široké.

Jelikož je dřevo tohoto stromu velmi tvrdé, nachází uplatnění v truhlářské výrobě a při zhotovování nejrůznějších nástrojů.

Naprosto úchvatná jsou však květenství, která mají podobu terminálních převisajících hroznů, které jsou složené z hustě nahloučených žlutých květů, které jsou pastvou pro včely a motýli. Tyto květy zdobí rostlinu dokonce po mnoho týdnů. O nebývalé kráse při kvetení stromu svědčí i skutečnost, že jeho květy jsou národním symbolem Thajska.

Strom je zajímavý také svými plody, kterými jsou dlouhé válcovité lusky černohnědé barvy. Obsahují plochá hnědá semena, která jsou obklopená vatovitou výplní. V lidové medicíně je tato výplň používaná coby velmi účinné projímadlo. V léčitelství se využívá i kůra a listy na odvary působící proti nejrůznějším kožním onemocněním.

 

Plod kasii v podobě lusku

Plody kasie v podobě tmavě hnědých lusků

Jak na pěstování

Z pěstitelského pohledu musíme mít na paměti, že se jedná o dřevinu větších rozměrů. Ovšem pro její pěstování hraje relativně brzká násada květů při poměrně menší velikosti a rychlém růstu. Jejich založení podpoří sušší a chladnější zimování, obvykle okolo 10–15 °C, během nějž může opadnout většina listů. V nadcházející vegetační sezoně však dorostou.

Rostlina je tolerantní k většině typů půd s neutrálním pH. Vyžaduje plné oslunění, přičemž snáší lépe přísušek, než trvalé zamokření. V našich klimatických podmínkách kasii vyhovuje kultura přenosné rostliny, přičemž ji ze zimoviště vynášíme až tehdy, kdy nehrozí pozdní jarní mrazíky, které dokonale sežehnou rašící výhony. Naopak na podzim snáší již otužilá kasie mírný mrazík.

Množení kasie

Kasii množíme výsev semen, která zakoupíme ve specializovaných obchodech. Před jejich výsevem je však dobré, abychom provedli několik zásahů, kterými zvýšíme pravděpodobnost vyklíčení těchto tvrdých semen:

  • Celý den před výsevem semena máčíme ve vodě při pokojové teplotě, čímž dojde k nastartování fyziologických procesů podporujících klíčení.
  • Semena vyjmeme z vody a ideálně provedeme skarifikaci. V případě kasie to znamená, že jemně napilujeme osemení v protilehlé části, než je poutko semene.
  • Semeno dáme do květináče a zasypeme přibližně 3 cm vrstvou výsevního substrátu, který doplníme z jedné čtvrtiny objemu agroperlitem.
Hroznovité květy

Záplava žlutých květů zdobí strom i několik týdnů

Semena kasie klíčí přibližně do jednoho měsíce od výsevu v závislosti na teplotě, která by se měla v optimálním případě pohybovat v rozmezí 22–28 °C.

Pěstování této dřeviny mohu vřele doporučit, protože se jedná o dřevinu, která netrpí škůdci ani chorobami. A za naše pěstitelské úsilí, které jí věnujeme proto, aby kvetla, budeme odměněni voňavým úspěchem.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x