Heptakodium: Dobře se tvaruje a kvete až do října

18. 8. 2022

Rod této málo známé dřeviny, heptakodium, zahrnuje pouze jediný druh, který pochází z horských oblastí Číny.

Heptakodium jasmínovité (Heptacodium miconioides) nebo také sedmisyn jasmínovitý je keř z čeledi zimolezovitých. Rostlina byla objevena teprve v roce 1907. V současné době se čím dál tím víc začíná objevovat v okrasném školkařství a postupně získává na popularitě jako velmi zajímavý keř.

Heptacodium miconioides

Keř heptakodium jasmínovité (Heptacodium miconioides) nebo také sedmisyn jasmínovitý

Co je pro heptakodium typické

Opadavý, bujně rostoucí keř nebo menší strom s široce kulovitou až široce pyramidální korunou se vstřícně rostoucími větvemi. V našich klimatických podmínkách se zatím projevuje jako dostatečně mrazuodolná rostlina.

Listy jsou až 18 cm dlouhé a 8 cm široké, dlouze vejčité s celokrajným, mírně zvlněným okrajem. Mají sytě zelenou, matnou barvu a jsou svěšené dolů.  Typickým znakem listu jsou dvě podélně vedené vmáčklé žilky vedle hlavní středové.

Detail listu heptacodia

Hlavním znakem listů jsou dvě podélně vedené vmáčklé žilky vedle hlavní středové

Květní latu tvoří vstřícně větvené stonky, z nichž je vždy na koncích soubor sedmi (hepta) drobných kulatých semeníků, z kterých vyrůstá v kruhu šest květů. Laty jsou stavěné řídce a jsou až 30 cm dlouhé a kvetou postupně na konci letošních výhonů. Bílé až krémově bílé, drobné, jemně vonné květy mají šest volných, korunních lístků, které jsou 6–8 mm dlouhé a rozložené široce do stran.

Po odkvětu zůstává kalich složený z pěti volných kališních lístků zbarvených do nápadné purpurově červené barvy, která zdobí keře až do příchodu prvních mrazů.

  • Heptakodium patří mezi nejdéle pozdně kvetoucí okrasné dřeviny. Kvete od konce srpna až počátku září do poloviny října.

Svrchní světle šedohnědá kůra se odlupuje v dlouhých, nepravidelných pásech. Pod ní se objevuje nová hnědožlutá kůra, což je dobře patrné po opadu listů. Dorůstá do výšky 4 metrů.

Pěstební nároky

Pro rostlinu vybereme ideálně slunné stanoviště, případně mírný polostín s hlubokou písčitohlinitou, dostatečné živnou, vlhčí, propustnou půdou s reakcí pH 5–6. Po výsadbě udržujeme dostatečnou vláhu pro zakořenění. Starší keře už poměrně dobře odolávají suchu.

Řez snáší velmi dobře. Při uváženém a nápaditém řezu koruny můžeme vypěstovat velmi vzhledný tvar keře. Řez obvykle upravujeme a tvarujeme průklestem a to tak, že na jaře odkvetlé výhony zkrátíme, případně přehoustlé keře prořežeme a vystřiháme slabé výhony až u země. Další pozitivum této rostliny je její odolnost vůči  škůdcům i chorobám.

Množíme výsevem i letními řízky

Heptakodium množíme výsevem semen ihned po sklizni nebo je stratifikujeme pro výsev v příštím roce. Pro rozmnožovaní můžeme také použít polovyzrálé letní řízky, které umístíme do pařeniště nebo ve skleníku do truhlíku. Bylinné řízky venkovních rostlin řežeme v červnu a pícháme je do studeného pařeniště. Zakořenělé řízky přezimujeme v bezmrazém skleníku.

Heptakodium jako strom nebo jako keř

Heptakodium má široké využití v okrasných zahradách

Heptakodium  v okrasné zahradě

Keř má několik význačných vlastností, které z něho činí ideální rostlinu pro okrasné užití ve variantě solitéru nebo před tmavé konifery či listnaté stromy. Heptakodium můžeme pěstovat jako vícekmenný keř nebo malý strom s jedním kmenem. Záleží jen na naší volbě.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x