Rostlinám náročným na bor ho doplňme, ale s mírou

2. 10. 2023

Na bor jsou velmi náročné všechny košťáloviny, celer a mák. Ale i réva vinná a ovocné dřeviny na něj mají vysoké nároky.

Hlavní funkce boru:

  • zlepšuje hospodaření rostlin s vodou,
  • podporuje nasazení květů a plodů,
  • má vliv na dobré přezimování a vývoj kořene,
  • podporuje oplodňování květů a není škodlivý pro včely.

Když bor chybí

Nedostatek boru je nejčastěji vyvolán silným vápněním a zvýrazněn suchým počasím. Velmi často se skrytě projevuje ve formě snížení kvality produkce.

  • U ovocných stromů se deficit boru projevuje nepravidelným růstem plodů a u jádrovin dochází k zevnímu a vnitřnímu korkovatění.
  • U peckovin, především u broskvoní,  se jeho nedostatek spolupodílí na špatném vývinu pecek a jejich praskání. Obdobné je to u plodu třešní, které také praskají.
  • U révy vinné se při nedostatku boru v hroznech nevyvíjejí některé bobule a hrozen je neúplný. Podle stupně nedostatku je větší nebo menší podíl bobulí malých, případně chybějících.
  • S nedostatkem boru se můžeme setkat také u růží, chryzantém a karafiátů.

    bor a jeho nedostatek

    Příznaky nedostatku boru u hroznu révy vinné

Jak ho rostlinám doplnit?

Nejznámějším a pro zahrádkáře nejdostupnějším je borité hnojivo, které obsahuje 11 % boru. Je rozpustné ve vodě a můžeme ho použít ke hnojení do půdy i postřikem na list.

Pro zahrádkáře je mimokořenová výživa hlavním způsobem dodávání stopových prvků včetně boru a má řadu předností oproti aplikaci do půdy.

Výhody mimokořenové výživy:

  • vyšší jistota účinnosti,
  • spotřeba boraxu je malá a při neznalosti obsahu boru v půdě předejdeme nebezpečí předávkování. Je známo, že všechny trávy jsou citlivé na nadměrný obsah boru v půdě.

Protože je bor v rostlinách málo pohyblivý, doporučují se dva postřiky během vegetace. Boraxové hnojivo se nejprve rozpustí v malém množství horké vody, která se pak přidá k určenému množství vody.

Obecně lze konstatovat, že boru bývá v půdách našich sadů mírný nedostatek. Jabloně na hnojení borem reagují zvýšením výnosu a skladovatelnosti plodů.

Podle Výzkumného šlechtitelského ústavu ovocnářského v Holovousích je nejúčinnější aplikace boraxu na podzim před opadem listů.

U boru je rozmezí mezi dostatečným zásobováním pro normální růst rostlin a nadbytkem s výskytem poškození rostlin velmi malé, takže může dojít snadno k předávkování. Nadbytek se projevuje poškozením vrcholových listů. Jejich okraje zasychají a celý list postupně žloutne. Jsou poměrně velké rozdíly v citlivosti k nadbytku. Rostliny, které vyžadují více boru dobře snášejí jeho vyšší zastoupení v půdě. Naopak nenáročné plodiny jsou snadněji poškozovány.

prasknutá pecka v důsledku malého množství boru

Špatný vývin a praskání pecky u broskve

Bor a jeho nadbytek

K jeho nadbytku dochází:

  • použijeme nevhodné hnojivo,
  • pěstujeme rostliny v květináčích s vysokým obsahem boru,
  • rostliny v nedostatečně vypálených hliněných květináčích, a také ve smaltovaných nádobách, mohou vykazovat škody z nadbytku boru, zejména když má použitá zemina nízkou hodnotu pH.

V sušších oblastech lze častěji počítat s jeho nadbytkem, než ve vlhčích oblastech, kde se mohou vyskytovat škody jen v důsledku přehnojení.

Je nutno zaujmout stanovisko k občas doporučovanému použití boraxu k hubení hub v trávníku a k hubení plevelů v zahrádce. V obou případech může snadno dojít k poškozování rostlin, zejména trávníku. Pro úplnost uvádíme, že do půdy lze aplikovat jednorázově 10–20 g boraxu na 10 m2 a to jen v případě potřeby pouze k rostlinám s vysokou potřebou boru. Při dávce od 35 g boraxu na 10 m2 existuje již nebezpečí následného toxického působení, především na kyselých půdách.

Cílem hnojení borem není dostat půdu pro všechny rostliny do stupně dobré zásoby, nýbrž cíleně zlepšit zásobování rostlin s vysokou potřebou boru a k tomu je nevhodnější mimokořenová výživa.

Foto J. Rod

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x