
Když plevel začne utlačovat trávník
18. 4. 2023Mech, ale především plevel dokáže potrápit každého, kdo má kus zelené plochy u domu. Jak jeho výskyt co nejvíce eliminovat?
Na bor jsou velmi náročné všechny košťáloviny, celer a mák. Ale i réva vinná a ovocné dřeviny na něj mají vysoké nároky.
Hlavní funkce boru:
Nedostatek boru je nejčastěji vyvolán silným vápněním a zvýrazněn suchým počasím. Velmi často se skrytě projevuje ve formě snížení kvality produkce.
Nejznámějším a pro zahrádkáře nejdostupnějším je borité hnojivo, které obsahuje 11 % boru. Je rozpustné ve vodě a můžeme ho použít ke hnojení do půdy i postřikem na list.
Pro zahrádkáře je mimokořenová výživa hlavním způsobem dodávání stopových prvků včetně boru a má řadu předností oproti aplikaci do půdy.
Výhody mimokořenové výživy:
Protože je bor v rostlinách málo pohyblivý, doporučují se dva postřiky během vegetace. Boraxové hnojivo se nejprve rozpustí v malém množství horké vody, která se pak přidá k určenému množství vody.
Obecně lze konstatovat, že boru bývá v půdách našich sadů mírný nedostatek. Jabloně na hnojení borem reagují zvýšením výnosu a skladovatelnosti plodů.
Podle Výzkumného šlechtitelského ústavu ovocnářského v Holovousích je nejúčinnější aplikace boraxu na podzim před opadem listů.
U boru je rozmezí mezi dostatečným zásobováním pro normální růst rostlin a nadbytkem s výskytem poškození rostlin velmi malé, takže může dojít snadno k předávkování. Nadbytek se projevuje poškozením vrcholových listů. Jejich okraje zasychají a celý list postupně žloutne. Jsou poměrně velké rozdíly v citlivosti k nadbytku. Rostliny, které vyžadují více boru dobře snášejí jeho vyšší zastoupení v půdě. Naopak nenáročné plodiny jsou snadněji poškozovány.
K jeho nadbytku dochází:
V sušších oblastech lze častěji počítat s jeho nadbytkem, než ve vlhčích oblastech, kde se mohou vyskytovat škody jen v důsledku přehnojení.
Je nutno zaujmout stanovisko k občas doporučovanému použití boraxu k hubení hub v trávníku a k hubení plevelů v zahrádce. V obou případech může snadno dojít k poškozování rostlin, zejména trávníku. Pro úplnost uvádíme, že do půdy lze aplikovat jednorázově 10–20 g boraxu na 10 m2 a to jen v případě potřeby pouze k rostlinám s vysokou potřebou boru. Při dávce od 35 g boraxu na 10 m2 existuje již nebezpečí následného toxického působení, především na kyselých půdách.
Cílem hnojení borem není dostat půdu pro všechny rostliny do stupně dobré zásoby, nýbrž cíleně zlepšit zásobování rostlin s vysokou potřebou boru a k tomu je nevhodnější mimokořenová výživa.
Foto J. Rod
Rouby révy o délce 30 cm odebíráme z jednoletého dřeva. Lehce je zvlhčíme, zabalíme do igelitového sáčku a uskladníme ve studeném sklepě, chladicím boxu apod. Také pro révu platí, že množitelský materiál stejně jako sazenice musí být zcela zdravé.