Když plevel začne utlačovat trávník

18. 4. 2023

Mech, ale především plevel dokáže potrápit každého, kdo má kus zelené plochy u domu. Jak jeho výskyt co nejvíce eliminovat?

Asi každý, kdo má kus zelené plochy u domu, řeší plevelnaté trávy. I když je nechceme, svou cestu k nám si bohužel často najdou.

Pokud za plevel bereme všechno, co jsme si nekoupili a nevyseli v trávníkové směsi, čeká nás stálý souboj s těmito nezvanými návštěvníky. Pokud jsme tolerantnější, zasahujeme jen občas. Obvykle čím více úsilí a péče do údržby trávníku investujeme, tím více se snažíme udržet jeho ideální charakter.

Plevel prorůstající trávník

Objevující se plevele v trávníku

Pokud máme nový trávník, počítáme s tím, že několik let nám z půdní zásoby budou klíčit semena z původního porostu a navíc se plochu budou snažit kolonizovat rostliny z okolí. A to buď semeny, nebo podzemními výběžky.

Většiny plevelů se zbavíme pravidelným sekáním. Bez listové plochy slábnou a jednoleté druhy nemají možnost vysemenit. Navíc jsou trávy vyseté z kvalitního osiva  vysoce konkurenceschopné, a pokud mají dostatek vody a živin, nedají ostatním rostlinám příliš šancí se prosadit. Existují ale výjimky, které jsou často velmi agresivní. Patří sem i některé jednoleté trávy.

Jednoletý plevel

  • Lipnice roční (Poa annua)
Plevel v trávníku

Lipnice roční patří mezi úporné plevele v trávnících

Jde o úporný plevel, který narušuje barevnou jednolitost trávníku a způsobuje jeho celkovou degradaci. V době sucha a horka zasychá a v trávníku za sebou zanechává holá místa.

Jak z názvu vyplývá, je to plevel jednoletý, který se rozšiřuje semeny. Kořenový systém má mělký. Vyhovuje mu nízký trávník. Ve vysokém je zastíněn a není konkurenceschopný. Zabránit vysemenění lipnice sečí je proto problematické. Velmi dobře funguje na zastíněných místech. Naopak se jí špatně daří v zasolených půdách.

Účinné je použít vertikutátor, hrábě, nebo trs vytrhnout ručně. Trávník dosívat takovými odrůdami trav, které na jaře, tedy i za nižších teplot, brzy vzcházejí a mohou lipnici konkurovat. Chemická likvidace je téměř nemožná.

  • Ježatka kuří noha (Echinochloa crus-galli)
Plevel v trávě

Ježatka kuří noha je světlomilnou rostlinou

Středně vysoký, velmi agresivní plevel, který se rozšiřuje pomocí obilek. Ty mohou být také šířeny nečistým osivem.

Je to rostlina teplomilná. Obilky klíčí dost pozdě, až při teplotách nad 20 °C. Je konkurenční v nízkých trávnících, protože je rostlinou světlomilnou. Tedy pokud máme hustý trávník, je to velká výhoda.

Problémy působí hlavně při vzcházení nově vysetého trávníku, kdy agresivní trsy potlačují vzcházející kulturní trávy. V nízko sečeném trávníku má ježatka poléhavý charakter. Má ráda vlhko. Za dlouhého vlhkého období se velmi rychle rozrůstá a plochu zapleveluje.

Likvidace ježatky je nejlepší mechanická, chemická je také možná.

Nedaří se jí tedy v suchých a na málo výživných místech. Je značně citlivá na chlad a po prvním mrazu mizí.

V nově vysetých trávnících nám také mohou dělat problémy bér zelený nebo chundelka metlice. Pravidelnou sečí jim ale snadno zabráníme v tvorbě obilek a tím i v přežívání.

Vytrvalý plevel

  • Pýr plazivý (Elytrigia repens)
Vytrvalý plevel

Pýr plazivý se velmi dobře množí podzemními oddenky

Jedná se o vytrvalou plevelnatou trávu. Pýr roste na téměř všech typech půdy. Má však raději půdy vlhké, které mají dostatek dusíku. Díky němu se rychle množí. Rozmnožuje se semeny nebo podzemnímu oddenky.

Pravidelnou sečí ho zeslabíme a v hustém porostu nebude konkurenceschopný. Lze ho likvidovat i chemicky.

Péče o trávník je základ

Obavy, že v trávníku postupně zase převládnou nekvalitní druhy, které zde rostly před výsevem, nejsou na místě. Důležité je, aby vyseté, často náročné druhy trávníkových osiv měly optimální podmínky.

Foto I. Dvořák a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x