Kompostéry a boxy na kompost šetří místo, péči však potřebují

16. 6. 2020

Kompostování v boxech a kompostérech se doporučuje tam, kde je k dispozici méně místa nebo máme menší množství surovin ke kompostování.

Výhodou omezeného kompostovacího prostoru je, že horká fáze může probíhat již při množství 1 m³ surovin.

Box vhodný oro vemikompostování

Malému množství organického materiálu lze přizpůsobit i velikost kompostovacího prostoru. Víko chrání před deštěm i vysycháním, otvory ve dně zajistí přívod vzduchu potřebného pro tlení i pro aktivitu žížal. Právě jejich potřebám odpovídá i poměr velikostí stěn a dna tohoto boxu.

Ve sběrných zásobnících by však neměly být suroviny ke kompostování déle než dva měsíce. Podle toho musíme plánovat velikost boxu, aby byl při založení kompostu plný. Ve sporném případě bychom měli vybudovat raději jeden menší box s obsahem 1–2 m³ a při potřebě další. Výška zpravidla čtvercových boxů je 1–1,5 m.

Prkenný box pro kompost

Boxy pro kompost lze sestavit také z prken. Podle postupného přibývání materiálu a jeho zrání můžeme snadno přidělávat další.

Postup jako na kompostované hromadě

Při plnění boxů s nahromaděnými surovinami (založení kompostu) platí stejné zásady jako při kompostování na hromadách. Také zde dbáme na:

  • dobré promíchání,
  • plnění materiálem v kyprém stavu,
  • regulaci vlhkosti.

Povrch kompostu pokryjeme ochrannou vrstvou organické hmoty v kyprém stavu. Při silných dešťových srážkách položíme na box desku, aby kompost nebyl příliš vlhký.

Cihlami vymezený kompost

Dvouprostorový cihlový box na kompost

  • Jako při kompostování na hromadách obsah boxu asi po dvou měsících přehodíme, to znamená, dáme do prázdného boxu.

Při kompostování v boxech pracujeme v ideálním případě se třemi boxy:

  1. boxem pro sběr surovin ke kompostování,
  2. boxem pro kompostování,
  3. boxem pro přehozený kompostový materiál.

 

Kompostovací nádoba nemá dno; přímý styk s půdou umožňuje přístup žížal, které se podílejí na kompostování.

Kromě boxů, které si můžeme sami zhotovit, se používají kompostéry z recyklovaného polyetylenu. Na trhu jsou typy o obsahu 240 a 390 litrů. Kompostér je opatřen otevíratelným víkem s otočným ventilem pro regulaci přístupu vzduchu, bočními dvířky na vyjímání kompostu a otvory pro přístup vzduchu.

Po naplnění se kompostér uzavře víkem. V letních měsících se pootevře nebo zcela otevře ventil ve víku. V zimních měsících je nutno ventil uzavřít. Boční otvory umožňují dostatečné větrání, víko zabraňuje převlhčení a tvorbě zápachu. Rovněž v chladném ročním období je mikrobiologický rozklad dlouho aktivní. Proto je možné přidávat organické odpady ke kompostování i v zimě.

Důležité je i promíchání kompostované hmoty

Za optimálních podmínek lze kompost použít po 8–10 týdnech.

Kompost lze promíchávat po sejmutí víka seshora nebo bočními dvířky. Kompostovanou hmotu promícháváme po třech týdnech a přiměřeně ji navlhčíme.

 

Téměř rovnocenný kompostér si můžeme snadno vyrobit sami tak, že na cihly položíme mříž ze dřeva nebo kovu a na ni 200 litrový sud, jehož dno a víko vyřízneme. Ve vrchní a spodní třetině vyvrtáme otvory o průměru 1 cm kolem dokola. Jako poklop slouží kus dřeva.

Stanoviště boxů a kompostérů pečlivě vybíráme. Chráníme ho před prudkým sluncem a větrem, aby obsah nevyschl. Vhodná je k tomu stinná část zahrádky obklopená živým plotem.

Kresby K. Zemková, foto D. Auf

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x