Jak se liší jednotlivé typy kompostérů

6. 4. 2020

Pro zahrádku a dům si můžeme vybrat různé modely kompostérů. Rozdíly v konstrukci ovlivňují dobu kompostování i umístění.

Uzavřený kompostér

Je vybaven víkem, roštem ve dně a děrovanými postranními stěnami. Chrání kompost proti myším, krysám a ptákům a zabezpečuje dobré provětrávání a odtok prosáklé vody.

Kompostér

Uzavřený kompostér s průduchy, foto Shutterstock

V něm můžeme zužitkovat všechny zahradní a kuchyňské odpady a až 50 % papíru a vlnité lepenky. Asi po 6–8 týdnech po naplnění je k dispozici čerstvý, hrubý nebo mulčovací kompost. Ve velikosti odpovídající objemu 270 l postačí pro zahrady o velikosti asi 400 m2.

Termokompostér

Urychluje proces zrání. Na výběr bývají objemy 240 nebo 390 litrů. Za teplot 50-70°C vzniká hotový drobivý kvalitní kompost již za 8–10 týdnů.

Dole otevřený kompostér

Pod kompostérem vzniká kompost; foto Shutterstock

Dole otevřený kompostér

Umožňuje prostup dešťovkám a bakteriím. Pokud dolů položíme husté pletivo zabráníme vstupu hlodavců. Kvalitní kompost se tvoří několik měsíců, odebírá se odspodu.

Otevřený kompostér

Je beze dna a víka. V podstatě se postará pouze o pořádek v místě kompostovaného materiálu. Lze ho podložit pletivem a přikrýt fólií proti přílišnému vysychání. Kvalitní kompost se tvoří několik měsíců, odebírá se odspodu.

S kompostováním rostlinné hmoty pomohou zahradní drtiče.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x