Rybízu a angreštu svědčí podzimní nastýlka kompostu

14. 11. 2020

Bobuloviny, jako je angrešt, rybíz a další, velmi dobře prospívají a plodí v půdě dobře zásobované organickým hnojením. 

Koncem podzimu nasteleme ke keřům a stromkům polorozložený kompost. Nehotový kompost ochrání kořeny před mrazem a současně keře vhodně přihnojí.

  • Připomeňme si obecný fakt, že většina druhů drobného ovoce koření mělce, proto je vysazujeme zásadně do půdy předem zbavené vytrvalých plevelů.

Důkladné odplevelení před výsadbou se doporučuje také kvůli skutečnosti, že vysazené rostliny budou na svém stanovišti nejméně deset let. Do prokypřené zeminy přidáme před výsadbou větší dávku kompostu nebo dobře rozleželého hnoje.

Angrešt odrůdy Kaptivátor

Beztrnný angrešt Kaptivátor

Humus a voda základ dobré úrody

Jakákoli forma organického hnojení je pro pěstování drobného ovoce zásadní jako zdroj humusu. Právě humus vytváří příznivou strukturu půdy a uvolňuje živiny postupně podle potřeb rostlin.

Zvlášť pečliví pěstitelé dopřejí půdě rok před výsadbou angreštu, rybízu a dalších bobulovin opakované zelené hnojení směskami se svazenkou, hořčicí a dalšími.

Předpokladem úspěšné péče o půdu a dobré úrody je rovněž hospodaření s vodou.

  • Půdu kolem převážně mělce kořenících dřevin neobrýváme ani na podzim.
  • Během vegetace nekypříme půdu do větší hloubky, abychom nepoškodili kořeny.
Keře rybízu na pásu bez trávy

Keře rybízu vysazené na nezatravněném pásu

Omezení ztrát vody napomáhá mělká okopávka nebo plečkování v průběhu vegetace. Tím přerušíme kapilaritu a významně snížíme výpar, stejně jako doplňkovou nastýlkou (mulčováním) pásů okolo keřů nebo stromků v šířce nejméně 1 m. Takto široký pás, v němž je hlavní kořenová zóna, bráníme před plevelem ani ho nezatravňujeme. Konkurence bylinného porostu omezuje růst i výnos drobného ovoce a zhoršuje kvalitu plodů.

Lehčí půdy podporujeme kvalitním organickým hnojivem a doplňkově je zavlažujeme. Zatímco sucho způsobuje růstové poruchy, opad listů a zdrobňování plodů, dlouhodobé mokro může mít za následek odumírání kořenů i nadzemních částí rostlin. Hladina podzemní vody by měla být alespoň 0,7 m pod povrchem půdy.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x