Štítenka brslenová; odolný invazivní škůdce brslenů

28. 12. 2023

Zima je vhodné období na kontrolu stavu brslenů, hlavně jejich výhonů, na kterých štítenka může zanechat štítky, v nichž přezimuje.

Brsleny (Euonymus) jsou nenáročné opadavé nebo stálezelené rostliny. V okrasných zahradách jsou nejvíce zastoupeny stálezelené brsleny s pestrou barevnou škálou, které i v zimním období prozáří celou zahradu. Mají všestranné využití. Jsou vhodné jako solitéry, rostliny do skupinových výsadeb nebo se dají použít do živých plotů. Velmi často se také pěstují v okrasných nádobách na terasách a balkonech.

Odolný škůdce – štítenka brslenová

Brslen

Brslen japonský

Štítenka brslenová (Unaspis euonymi) pochází z Číny a Japonska. Dnes je běžným škůdcem na stálezelených rostlinách ve východní části USA a v Kanadě. V Evropě se nejvíce vyskytuje ve Velké Británii, kde se rozšířila během padesátých let minulého století.

V roce 2018 se bohužel vyskytla také na jižní Moravě, kde způsobila vážné škody hlavně na kultivarech brslenu japonského (Euonymus japonicus). Její šíření bohužel nekončí.

Životní cyklus štítenky

Řadíme ji mezi červce (Coccoidea). Červci jsou polyfágním hmyzem s bodavě sacím ústním ústrojím. Sají mízu z floému hostitelských rostlin a vyznačují se výrazným pohlavním dimorfismem.

Samičky vytvářejí voskovitý obal, tzv. štítek, přibližně 2 mm dlouhý, šedohnědý, zploštělý, hruškovitého tvaru, který najdeme převážně na stoncích brslenu. V tomto obalu oplodněné samičky přezimují. Vývoj larválního stadia v dospělce trvá 4–6 týdnů.

Samečci mají štítek bílý, úzký asi 0,8 mm dlouhý a nacházejí se převážně na spodní straně listu. Při přemnožení se mohou objevit i na lícní straně listu. Početně převyšují množství samiček.

štítenka je patrná jak na listech tak na větvičkách

Detaily napadených větviček a listů

Samečci, samičky i larvy se mohou vyskytovat současně, obzvláště v období od května do srpna. Tento škůdce má dvě generace do roka. Některé publikace uvádějí i třetí generaci.

Pozor již na první příznaky

Symptomy sání štítenkou se projevují na listech, kde se tvoří žluté skvrny, což se hlavně u panašovaných kultivarů snadno přehlédne. Zpočátku jsou rostliny uvadlé jako při nedostatku vody, postupně však dochází k opadu listů a úplné defoliaci keře.

Postižené rostliny mají sáním poškozené větvičky a odumírají. Za velmi suchého počasí mohou listy zůstat na rostlině a keř vypadá jako uschlý z nedostatku vody.

Brslen napadený štítenkou brslenovou

Odumírání napadené části živého plotu z brslenů

Obecně platí, že náchylnější jsou:

  • rostliny rostoucí poblíž budov, protože zde dochází k menší cirkulaci vzduchu a většímu výparu vody,
  • vyšlechtěné kultivary, než původní druh.

Některé kultivary brslenů jsou podle amerických zdrojů vůči štítence rezistentní, jako např.  Euonymus alatus Compactus a Euonymus fortunei Acutus.

Štítenka brslenová napadá i jiné rostliny, například: zimostráz obecný (Buxus sempervirens), jesenec popínavý (Celastrus scandens), břečťan popínavý (Hedera helix), cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium), ptačí zob (Ligustrum ovalifolium), zimolez kanadský (Lonicera canadensis), pachysandra klasnatá (Pachysandra terminalis).

U nás zatím na těchto dřevinách nebyla nalezena!

Ochrana není jednoduchá

Nejúčinnějším opatřením proti štítenkám je prevence a zajištění optimálních podmínek pro růst a vývoj rostlin, tzn. kvalitní výživou, dostatečnou zálivkou.

Ochrana proti štítence brslenové je velmi zdlouhavá a náročná. Většina štítenek je totiž velmi odolná vůči postřikům insekticidy. Je to proto, že jejich voskový štítek je chrání před nepříznivými vlivy. V praxi se proto vyplatí prevence, která spočívá v pravidelné prohlídce vysazených keřů.

samečci mají bílý, úzký štítek o velikosti 0,8 mm

Detail ještě nezasychající části živého plotu

Jediným stadiem, které je u štítenek zranitelnější, je první nymfální pohyblivé stadium. Nejvhodnější období pro aplikaci vhodných insekticidů je proto červen a začátek září.

Při lehkém napadení je možné:

  • odstranit štítky škůdce mechanicky,
  • pokud možno nevystavovat rostliny stresu,
  • dbát na dostatečný přísun vody.
brslen napadený štítenkou

Příznaky působení štítenky brslenové v období extrémního sucha

Dalším opatřením je ořezání napadených výhonů do zdravého dřeva. Tím se dřevina povzbudí k omlazení.

K ochraně rostlin lze použít také zahradnické oleje, které škůdce dusí. Spolehlivě ničí všechna vývojová stadia škůdce.

V souvislosti s možným výskytem rezistence štítenek vůči určitým účinným látkám je vhodné kombinovat přípravky s různým mechanismem účinku.

Je dobré pamatovat na to, že vyléčené brsleny zůstávají extrémně náchylné k útoku tohoto škůdce.

Foto autorka

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

5. 5. 2024

Růže v květnu: Zalijeme, léčíme, přihnojíme, vlky odřežeme

Prohlédneme keřové i stromkové růže, neraší-li na nich výhony z podnože – vlky. Odřežeme je co nejblíže u starého dřeva, mnohdy proto musíme u keřových růží odhrnout zem z kořenového krčku.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x