Kokoška pastuší tobolka a penízek rolní; jedlé plevele  

17. 6. 2023

Známe je jako plevele, ale mohou dobře posloužit buď jako koření v pokrmu, nebo jako léčivka ve formě čaje či obkladu.

Jde o brukvovité rostliny, které jsou celkem nenápadné, dokud nevykvetou. Jakmile se začnou tvořit plody ve formě šešulek, jsou nezaměnitelné. Díky nim se říká lidově kokošce také babí kapsa, kapsička, lopata, mošna, matčino srdce či žebrácká kabela.

Jedlé plevele

Kokošku pastuší tobolku lze použít na léčivý čaj nebo výluh

Kokoška patří mezi léčebné i chutné plevele

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa pastoris), je charakteristická nepravidelně vroubkovanými listy, které tvoří listovou růžici. A právě tyto růžice dokáží utlačovat klíčící rostlinky na záhoně. Za dobrých podmínek vytvoří stonky až čtyřicet centimetrů dlouhé. Drobné bílé květy se čtyřmi korunními plátky jsou uspořádané do dlouhého hroznu. Šešulky jsou nezaměnitelné, trojúhelníkovitého až srdcovitého tvaru. Semen se tvoří velké množství.

Jako léčivka:
Obsahuje tyramin, histamin, dusík, betain, cholin saponiny, sirné látky, třísloviny a větší množství minerálních látek.

  • Má antibakteriální účinky.
  • Čaj, správně řečeno nálev, se používá při krvácení z nosu a při silném menstruačním krvácení. Obecně zastavuje krvácení.
  • Při atrofii svalů se doporučuje vtírat alkoholový výluh z kokošky a popíjet kontryhelový nálev.
  • Při ochablém svěrači konečníku či hemoroidech pomůže kokoška ve formě sedacích koupelí.
  • Hrst čerstvé nati se spaří horkou párou a použije se zabalené do plátna poslouží jako obklad při vnějších poraněních, jako jsou rány, otoky, po V kuchyni s ní obezřetně zhmožděniny, záněty šlach, vyrážky.

    Jedlé plevele

    Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa pastoris)

V kuchyni s ní obezřetně:
Taktéž je velmi chutná a dá se jíst syrová i po převaření. Semena této rostliny lze použít místo tymiánu či hořčice a lístky kokošky, pro jejich palčivou chuť, lze přidávat do jarních salátů.

U kokošky ale platí, všeho s mírou, protože je mírně toxická. Při nadměrné konzumaci může dojít k otravě. Současně konzumujeme tobolky ve střídmém množství. Jinak hrozí tvorba krevních sraženin.

Penízek rolní dodá jídlu chuť

Penízek rolní (Thlaspi arvense), bylina s lidovým názvem: holubí vole, Jidášovy penízky, štěničník a jiné, je taktéž považována za velmi častý plevel.

Začíná růst brzy na jaře a dokáže kvést celé jaro a léto. Semen na jedné rostlině dokáže dozrát až několik tisíc. Listy rovněž tvoří růžici, květy jsou bílé, opět tvoří dlouhé hrozny. Plodem jsou šešulky, které jsou ploché, kulaté a typické pro tuto rostlinu.

Jedlé plevele

Penízek se pro svou zajímavou chuť hodí do zeleninových salátů

Semena patří na talíř:

Slupka semen má nahořklou chuť, pokud je semeno slupky zbaveno, svou hořkou chuť ztrácí. Semena můžeme použít do zeleninových salátů.

Mladé listy sbíráme před rozkvětem, nebo začátkem květu, dokud je rostlina ještě krásně jasně zelená. Můžeme je použít jako součást jarních salátů, nebo na špenát. Pozor si dáme u dětí a těhotných žen, které by penízek neměli vůbec jíst.

A jako léčivku použijeme penízek při žaludečních potížích a střevních katarech ve formě čaje.

U penízku jsme opatrní, protože by mohl být zdrojem chorob a škůdců brukvovitých rostlin

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x