Což takhle dát si plevel

23. 2. 2023

Jistě namítnete, že ne každý plevel je jedlý. Přesto zbyde škála rostlin, na kterých si pochutnat můžeme. A ještě prospějeme svému zdraví.

Blíží se pomalu jaro a pěstitelé se těší, až zaboří prsty do hlíny. Pardon, do zeminy či substrátu. Kdo se však také těší, jsou semínka plevelů, která na první sluneční paprsky čekají v záhoncích. Jsou jich tisíce, možná i desítky tisíc a některé už vyrůstají.

Samozřejmě je třeba rostlinky dobře znát. Ty nejedlé a jedovaté vytrhnout a dát do kompostu a ty jedlé prostě a jednoduše sníst! Jsou  chutné a k tomu ještě obsahují vitaminy, minerály, různé biologicky aktivní látky a další.

Jedlý plevel je zdravý

Některé druhy plevele jsou jedlé a zeleninový salát osvěží

Ptačinec prostřední, jedlý to plevel

Zvaný též ptačinec žabinec (Stellaria media) nás dokáže přivádět téměř k šílenství. Je opravdu všude a strašně rychle se množí. Patří totiž mezi nejrozšířenější plevele u nás. Drobné rostlinky kvetou snad i pod sněhem droboučkými bílými kvítky.

Tato rostlina je však bohatá na vitaminu C a také vitamin E a A. A to v této době potřebujeme především pro posílení imunity, pročištění těla, ale také jako antioxidant. Významně jsou v něm obsaženy kyselina křemičitá, draslík, zinek, fosfor, hořčík, měď. Díky vysokému obsahu flavonoidů, taninů a saponinů vykazuje i protizánětlivé a antibakteriální účinky.

Ptačinec prostřední roste téměř na každé zahrádce

Ptačinec prostřední (Stellaria media)

Pěťour maloúborný a srstnatý

Známý americký přivandrovalec pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora), případně jeho příbuzný pěťour srstnatý (Galinsoga hirsuta), mají drobné úbory se žlutým středem a několika jazykovitými květy po obvodě.

Pěťoury, kromě toho, že to jsou opravdu úporné plevele, jsou také léčivky, o kterých se příliš nemluví. Působí však téměř univerzálně:

 • zlepšuje látkovou výměnu
 • čistí krev
 • posiluje imunitu
 • snižuje horečku a působí protizánětlivě
 • celkově posiluje organismus
 • při paradontóze se doporučuje rostlinu žvýkat.

  Pěťour maloúborný jeden z nejrozšířenějších plevelů

  Pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora)

Plevel na talíři či v lékárničce

 • Ptačince

Můžeme si také připravit ptačincový čaj či nálev nebo si z něj připravovat obklady na různé kožní problémy.

Sbírají se mladé a dosud nerozkvetlé výhonky, které lze použít do salátů, pomazánek, polévek nebo jako zdravá příloha či příměs do salátů.

Z ptačince se ještě dá získávat čerstvá šťáva, kterou užíváme po malých lžičkách, případně ji smíchat s troškou medu. Pomáhá při dně, revmatismu, kašli.

 • Pěťour malokvětý

Používá se především v lidovém lékařství. Je bohatý především na: bílkoviny, flavonoidy, trochu silice, pryskyřičné látky, saponiny, vitamín C a další látky.

Sbírá se kvetoucí nať, která se suší a následně se využívá na tinktury, odvary, zábaly či koupele na léčbu lupénky a ekzémů, na bércové vředy i na špatně se hojící rány.

Foto Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x