Pýr plazivý; nenáviděný plevel, milovaná léčivá bylina

26. 5. 2023

Jsou plevele, na které stačí malá motyčka a je vypleto. Na některé však nestačí skoro nic. Mezi takovéto vytrvalce patří pýr plazivý.

Pýr plazivý (Elytrigia repens) je tráva, která v trávníku neobstojí. Odtud ji ostatní trávy zpravidla vytlačí. Pokud se však dostane do různých spár, na narušovanou půdu, na hromady ornice nebo na ornou nebo rytou půdu, je ve svém živlu. Její nekonečné oddenky se prorostou všude, a i při pečlivém pletí vždycky kousky zůstanou. A malý kousek stačí k tomu, aby rostlina pokračovala v růstu. Někdy při nešikovném okopání můžeme rostliny spíš namnožit než zničit.

Plevel prý plazivý

Pýr plazivý rostoucí na louce

Zemědělci se kdysi snažili zjistit kolik těch oddenků na jednom hektaru bývá a spočítali, že celková délka jde do kilometrů.

Ne nadarmo je proto označován za velice nebezpečný plevel a jeho výskyt je dobré regulovat agrotechnickými postupy, v některých případech i chemickou cestou.

Typické pro pýr jsou dlouhé, čárkovité a na líci drsné listy, květy a plody vytvářejí poměrně řídké, dvouřadé klasy. Kvetoucí pýr může být vysoký i přes metr. Má šedo až modrozelenou barvu.

Daří se mu zejména na vlhkých, osluněných a lehkých půdách, které jsou bohaté na obsah dusíku. Na suchých a písčitých půdách jeho kořeny dorůstají i do hloubky okolo 2m kvůli vláze. Obecně ale vyrůstá na všech typech půd.

Proč pýr škodí

 • Má vysoké konkurenční schopnosti, za které vděčí alelopatické látce zvané agropyren. Tu pýr vylučuje do půdy ze svých živých i odumírajících částí a způsobuje potlačení vývinu ostatních rostlin.
 • Svým rozprostřeným kořenovým systémem odebírá ostatním rostlinám vláhu i živiny a současně je také zastiňuje.

  Vytrvalý plevel

  Pýr plazivý se velmi dobře množí podzemními oddenky

Pozitivní přínos pro naše zdraví

Pýr plazivý má ale také svá pozitiva. Jedná se totiž o rostlinu léčivou přesně podle známého pořekadla: Není na světě bylina, aby na něco nebyla.

Je pokládán dokonce za téměř univerzální léčivou rostlinu.

 • Působí jako výrazné antirevmatikum.
 • Používá se k podpoře vylučování moči, díky čemu se urychluje vyplavování nežádoucích solí z těla a otoky se tak zmenšují.
 • Působí močopudně, čímž pročišťuje organismus. Používá se proto při nemocech ledvin a močových cest.
 • Pomáhá také při nemocech dýchacích cest.
 • Přispívá k detoxikaci jater.
 • Dále například snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a pozitivně působí na hospodaření s tuky v těle.

Z účinných látek obsahuje: polysacharid triticin, slizy, inulin, silice, inositol, kyselinu křemičitou a různé enzymy.

Z pýru se používá 10 cm oddenek, který se sbírá nejlépe v září a říjnu. Je třeba je dobře umýt a rychle a dobře osušit na sluníčku nebo umělém teple. Usušené oddenky uchováváme v suchu a v hermeticky uzavřených nádobách, protože je velmi hygroskopická, tzn. snadno pohlcuje vzdušnou vlhkost.

Z čerstvých nebo nasušených oddenků si připravujeme různé odvary nebo tinkturu.

 • Odvar z pýru

1 lžíci nasekaných oddenků zalijeme cca 250 ml studené vody a přivedeme k varu. Vaříme pod pokličkou cca 5-10 minut. Poté scedíme. Dosladit můžeme kvalitním medem. Ideální je kůra 2 – 3x denně po dobu 3 týdnů.

Hodí se i do kuchyně

Celoročně sbírané oddenky lze použít i v kuchyni jako zeleninu. Kousky lze přidat do salátu nebo do směsí s rýží či rizota.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x