Bylinky a jedlé plevele v přírodních pomazánkách
14. 5. 2023Jarní období je jako stvořené pro milovníky nových chutí. První bylinky právě volají po sesbírání a ochutnání. Které si tedy zajít natrhat?
Jsou plevele, na které stačí malá motyčka a je vypleto. Na některé však nestačí skoro nic. Mezi takovéto vytrvalce patří pýr plazivý.
Pýr plazivý (Elytrigia repens) je tráva, která v trávníku neobstojí. Odtud ji ostatní trávy zpravidla vytlačí. Pokud se však dostane do různých spár, na narušovanou půdu, na hromady ornice nebo na ornou nebo rytou půdu, je ve svém živlu. Její nekonečné oddenky se prorostou všude, a i při pečlivém pletí vždycky kousky zůstanou. A malý kousek stačí k tomu, aby rostlina pokračovala v růstu. Někdy při nešikovném okopání můžeme rostliny spíš namnožit než zničit.
Zemědělci se kdysi snažili zjistit kolik těch oddenků na jednom hektaru bývá a spočítali, že celková délka jde do kilometrů.
Ne nadarmo je proto označován za velice nebezpečný plevel a jeho výskyt je dobré regulovat agrotechnickými postupy, v některých případech i chemickou cestou.
Typické pro pýr jsou dlouhé, čárkovité a na líci drsné listy, květy a plody vytvářejí poměrně řídké, dvouřadé klasy. Kvetoucí pýr může být vysoký i přes metr. Má šedo až modrozelenou barvu.
Daří se mu zejména na vlhkých, osluněných a lehkých půdách, které jsou bohaté na obsah dusíku. Na suchých a písčitých půdách jeho kořeny dorůstají i do hloubky okolo 2m kvůli vláze. Obecně ale vyrůstá na všech typech půd.
Pýr plazivý má ale také svá pozitiva. Jedná se totiž o rostlinu léčivou přesně podle známého pořekadla: Není na světě bylina, aby na něco nebyla.
Je pokládán dokonce za téměř univerzální léčivou rostlinu.
Z účinných látek obsahuje: polysacharid triticin, slizy, inulin, silice, inositol, kyselinu křemičitou a různé enzymy.
Z pýru se používá 10 cm oddenek, který se sbírá nejlépe v září a říjnu. Je třeba je dobře umýt a rychle a dobře osušit na sluníčku nebo umělém teple. Usušené oddenky uchováváme v suchu a v hermeticky uzavřených nádobách, protože je velmi hygroskopická, tzn. snadno pohlcuje vzdušnou vlhkost.
Z čerstvých nebo nasušených oddenků si připravujeme různé odvary nebo tinkturu.
1 lžíci nasekaných oddenků zalijeme cca 250 ml studené vody a přivedeme k varu. Vaříme pod pokličkou cca 5-10 minut. Poté scedíme. Dosladit můžeme kvalitním medem. Ideální je kůra 2 – 3x denně po dobu 3 týdnů.
Celoročně sbírané oddenky lze použít i v kuchyni jako zeleninu. Kousky lze přidat do salátu nebo do směsí s rýží či rizota.
Foto Shutterstock
Mezi volně rostoucími nebo kulturně pěstovanými rostlinami, najdeme velké množství nebezpečných a problematických druhů. S těmito rostlinami se můžeme setkat ve výsadbách veřejné zeleně, zámeckých a městských parcích, v soukromých zahradách.