Léčivé plevele: popenec obecný a vrbina penízková

20. 3. 2023

Mnohé plevele nám na zahradě přidělávají práci. Najdou se však mezi nimi i chutné a léčivé plevele, které můžeme využít pro své zdraví.

Dvě běžně známé trvalky, které když se plazí po loukách a mezích, jsou krásnou ozdobou. Pokud se však vydají do trávníků a záhonů, dokážou divy. A ještě k tomu jsou k jídlu!

Popenec do kuchyně také patří

Popenec břečťanovitý (obecný) nebo též popenec obecný (Glechoma hederacea) je známou vytrvalou, aromatickou bylinou. Rozšířená je po celé Evropě a severní Asii. Někdy se označuje jako velikonoční bylina. To proto, že právě na jaře začínají zářit jeho drobné modré nebo modrofialové kvítky z trávy na mezích, podél zdí a plotů, na loukách a na zahradách. Ojediněle se vyskytne i v barvě růžové nebo bílé.

 Mezi léčivé plevele patří také popenec břečťanovitý, je nejen zdravý, ale též velmi chutný

Rozkvetlý popenec břečťanovitý patří mezi léčivé plevele

Když  roste v travnatém zápoji nebo na chudých půdách, jsou to poměrně drobné rostlinky. Pokud se však dostane na záhony dobře zásobené živinami, vytváří šlahouny klidně i metr dlouhé a v krátké době zarůstá povrch. Má okrouhle srdčité, na okraji vroubkované listy.

Jeho nať můžeme používat v kuchyni jak čerstvou, tak sušenou pro svou kořenitou chuť. Ideální je na maso, do karbanátků nebo zeleninových polévek, nádivek a salátů. Čerstvý plevel, kterým si můžeme ochutit omelety, pomazánky nebo vařené brambory. Lze z něj vyrobit i med.

Je bohatý na třísloviny, silice, draselné soli, cholin, saponiny, hořčiny, glechomin a další složky, které mají mnoho blahodárných účinků na naše zdraví. Jejich výčet by vydal na velmi dlouhý seznam. Uveďme několik z těch, kterého ho řadí mezi léčivé plevele:

  • Blahodárně působí při astmatu a zánětech dýchacích cest, proti kašli a zahlenění, při zánětu průdušek A bolestech v krku.
  • Pomáhá nám zbavit se močových, ledvinových a žlučových kamenů. Působí proti chudokrevnosti, nechutenství a při špatném trávení.
  • Zevně pomáhá proti ekzémům a špatně se hojícím ranám.
plazivý plevel popenec břečťanovitý

Zelené listry popence mají kořenitou chuť

Sbíráme listy a kvetoucí nať, která je mimo jiné bohatá na vitamin C, draslík, vápník, hořčík, železo a fosfor.

Vyrobit si můžeme:

  • nálev,
  • sirup ze silného nálevu, do kterého přidáme med,
  • olej na křečové žíly – nať rozřežeme a ponoříme do oleje a necháme louhovat tři týdny.

Vrbina: plevel pro zdraví a kosmetiku

Druhou plazivou rostlinkou je vrbina penízková (Lysimachia nummularia). Najdeme ji téměř v celé Evropě, kromě oblastí okolo Středozemního moře a v chladných oblastech směrem ke Skandinávii.

vrbina penízková (Lysimachia nummularia).

Žlutě rozkvetlá vrbina penízková

U nás vrbinu najdeme na celém území vyjma vyšších, chladnějších poloh. Má ráda vlhké louky a pole, lužní lesy kolem pramenišť, močály a břehy vodních toků a nádrží. Při dostatku vláhy roste i na plném slunci, kde lépe kvete. Půdu potřebuje hlinitou až jílovitou, bohatou na dusík a humus.

Na okrasných trávnících a v záhonech ji nevítáme. V loukách a květnatých trávnících naopak krásně zdobí jasně žlutými hvězdičkovitými květy. Plodem je kulovitá, žlutá tobolka. Plody však vytváří jen zřídka.

Jedná se o vytrvalou bylinu s plazivými lodyhami o délce 10–50 cm, které zůstávají i zimě zelené. Vrbina penízková poměrně snadno vytváří propletené rohože. Listy má široce vejčité až okrouhlé. Množí se spíše úlomky kořenujících lodyh nebo oddenků než semeny.

Také vrbina penízková Lysimachia nummularia se řadí mezi léčivé plevele

Lysimachia nummularia se množí spíše oddenky, než semeny

Tato vrbina je považována za kosmetickou bylinu, která čistí a zvláčňuje pleť. Rozdrcená nať se používá na pleťové masky.

Obsahuje třísloviny, kyseliny křemičité, saponiny, organické kyseliny, enzymy a další. Proto má rostlina protizánětlivé účinky a lze ji použít třeba jako kloktadlo. Hojí i různé rány, problémy na pokožce, bércové vředy. Dále ji lze použít  při plicních chorobách nebo průjmech. Působí i protirevmaticky. Na klouby se přes noc přikládá rozdrcená nať.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den,
líbí se mi informace o bylinách, jen mi tam trochu chybí varování na jejich případné nežádoucí účinky při různých onemocněních.
Třeba např. třezalka tečkovaná umí být zákeřný zabiják.
Některé byliny zase eliminují účinky léčiv, případně dráždí zažívací, nervové i jiné systémy.
Bylo by vhodné i toto zmínit v článcích.

To se mně líbí. Bylinky. Piju různé čaje. Víc mi pomáhá příroda než chemie. Děkuju za rubriku Léčivé rostliny,

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 11. 2024

Kdy zazimovat jahodník mulčem, kdy ho chránit chvojím

Jahodníky je třeba připravit na zimu tak, aby jim neublížil mráz. Krčky rostlin chráníme zeminou, celé rostliny zasteleme pod chvojí. Stejně se postaráme o převislé jahody, které přemístíme z nádob na záhon.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x