Proč listy pokojových rostlin kazí v zimě hnědnoucí skvrnky

17. 1. 2022

Kombinace vyšších teplot, dostatku vody a živin, ale chybějícího světla zpravidla poškodí vzhled pokojových rostlin. Listy potvrdí příčinu zimního strádání.

Většina pokojových rostlin potřebuje k přezimování teploty nižší, než panují ve většině vytápěných bytů. Kvůli tomu je pro rostliny zimní období obtížné.

Jak rozpoznat, co trápí listy

Velmi citlivě reagují na popsané podmínky například fíkusy, monstery či palmy. Na listech především na straně odvrácené od okna se objevují drobné tečkovité žluté, postupně hnědnoucí a zasychající skvrnky. Onemocnění je označováno jako aurigo. Poškození listů je trvalé a nezmizí ani při zlepšení podmínek. Až jarní nové listy budou beze skvrn.

Abiotické nekrotické skvrny na listu

List s nekrotickými skvrnami, které mohou vzniknout, protože rostlině chybí dostatek světla. Bránit se jevu zvanému aurigo lze včasným snížením teploty a zálivky. Rostlina pak lépe snese omezené množství světla. Foto Shutterstock.

  • Pokud se však u palem taková skvrnitost objevuje nejprve na nejstarších listech, trpí nedostatkem hořčíku. V tomto případě je pomoc snadná, přihnojit vhodným hnojivem s vyšším obsahem hořčíku.
Listy etiolují

Etiolizace pandánu, foto J. Rod

Kombinace omezeného přístupu světla, vyšších teplot, dostatku vody a živin se u některých druhů rostlin projevuje neúměrným prodlužováním výhonů.

Výhony tzv. etiolují, jsou měkké a snadno se lámou.

Zde pomůže jedině přemístění rostlin do prostředí s dostatkem světla, nižší teplotou a omezenou zálivkou.

Dejte pozor i na průvan

Za mrazivých dnů ohrožuje pokojové rostliny, pokud se během větrání dostanou do proudu chladného vzduchu.

Některé druhy reagují velmi rychle opadem listů, například Ficus benjamina. Po delší době například sanseviera. Jiným rostlinám měknou a vodnatí pletiva.

Zdroj: Atlas chorob a škůdců pro zahrádkáře

Autorka pracuje v Ústavu pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství v Brně.

Foto Shutterstock a J. Rod

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x