
I pokojové rostliny musí v zimě šetřit energii. Jak jim pomoci?
23. 12. 2021Pro pokojové rostliny pěstované v nádobách doma či v zimních zahradách nastává v zimě složité období. Den je již velmi krátký a do Vánoc se stále zkracuje.
Zejména drobný roztoč sviluška chmelová se dokáže rychle přemnožit právě na pokojových rostlinách. Svilušky bývají k nalezení na spodní straně listů.
Sviluška chmelová (Tetranychus urticae) je sice velká jen 0,4–0,6 mm, ale je patrná i pouhým okem. Tento roztoč má zelené až šedozelené zbarvení a dvě tmavé skvrny na zadečku.
Svilušky se rozmnožují vajíčky, která kladou na listy. Z nich se líhne larva, která se přes stadium nymfy rychle vyvíjí v dospělce. Rostlině škodí všechna vývojová stadia svilušky. Tento škůdce má mnoho generací do roka a ve vytápěných prostorách se rozmnožuje celoročně.
Nymfy i dospělci sají téměř výhradně na spodní straně listů. Zpočátku jsou nenápadní, příliš se nepohybují a na listech nejsou vidět typické příznaky poškození. Roztoč se však rychle množí, na posátých listech vznikají žluté difuzní skvrny, které se šíří podél nervatury. Později listy hnědnou a rychle zasychají.
Svilušky nenacházejí na usychajících rostlinách dostatek potravy, rostlinu zapřádají pavučinkou, po které běhají stovky nyní již nápadných svilušek, které hledají potravu.
V bytech a v zimních zahradách napadá prakticky všechny okrasné rostliny – citrusy, orchideje, kaktusy. Nebezpečná je pro bonsaje. Patří k nejčastějším škůdcům pokojových rostlin v domácnosti.
Rostliny napadené sviluškou se ošetřují chemickými postřiky (akaricidy). V obchodech je možné zakoupit několik druhů. Aktuální informace o dostupnosti povolených přípravků uvádí Rostlinolékařský portál. Podmínkou úspěšné ochrany je zjistit výskyt svilušek co možná nejdříve. Postřiky většinou nehubí vajíčka, proto se musí dvakrát opakovat v intervalu pěti až sedmi dnů.
Biologická ochrana nasazením dravého roztoče Phytoseillus persimillis není v zimním období vzhledem k nižší teplotě a krátkému dni příliš úspěšná.
Společně se sviluškou patří k nejčastějším škůdcům rostlin v zimním období drobný třásnokřídlý hmyz třásněnky. Jen na území Česka žije více jak 300 druhů tohoto hmyzu. Závažné škody v bytech na pokojových rostlinách však způsobuje jen několik druhů.
Mezi nejhojnější druhy patří třásněnka zahradní (Thrips tabaci). Je velká jen 1 mm a na rostlinách je patrná jako rychle se pohybující tmavší čárka, nymfy jsou menší a světlejší.
Na rostlinách se skrývají a malé množství třásněnek se snadno přehlédne. Když už se dají zjistit snadno, jsou rostliny již silně třásněnkami napadeny. Dospělci přezimují v horních vrstvách půdy. Ve vytápěných prostorách, kde mohou mít až 8 generací do roka, se množí nepřetržitě.
Podobně jako domácí třásněnka zahradní, škodí v krytých prostorách třásněnka západní (Frankliniella occidentalis). Šíří se především rostlinným materiálem ze západní Evropy. Na rozdíl od předcházejícího druhu část jejího larválního vývoje probíhá v půdě, proto zdánlivě z porostu na čas zmizí, ale po dokončení vývoje se pochopitelně náhle objeví ještě v mnohem větším množství.
I malé množství třásněnek způsobí vážné škody sáním na vzrostlých vrcholech, na květech i na listech – silné deformace a změnu barvy posátých zelených částí nebo květů. Silně poškozují všechny pokojové rostliny, palmy i květy orchidejí. Příznaky se projeví nejdříve na květech nebo rašících listech. Na posátých místech je patrný trus.
Ochrana spočívá v opakovaném používání insekticidů, účinné látky těchto přípravků je nutné střídat. Třásněnky již získaly značnou odolnost (rezistenci) k pesticidům, některé dříve účinné látky vůbec nepomáhají. Postřikem musí být rostlina „umytá“, aby se dostal do všech nepřístupných míst.
Pamatujte, že přípravky jsou zcela neúčinné na vajíčka a stadia vyvíjející se v půdě. Někdy pomáhá samotná aplikace přípravků na bázi olejů, které jsou nejedovaté a hmyz udusí. Podmínkou úspěchu je opakované důkladné postříkání celé rostliny. Před aplikací je nutno vyzkoušet, zda na rostliny tyto látky nepůsobí fytotoxicky.
K ochraně lze zejména v zimních zahradách využít biologickou ochranu dravým roztočem Amblyseius cucumeris nebo příbuznými druhy. Ochrana však nemusí být vždy úspěšná, zejména proti třásněnce západní.
Foto autor
Klíčící rostliny potřebují optimální podmínky, aby se zdárně vyvíjely. Připomeňme, že jde hlavně o substrát bez patogenů, dostatek světla, odpovídající teplotu a po vzejití rovněž o vzdušnost prostředí.