Šetrné přesazování pokojových rostlin krok za krokem

10. 2. 2020

S blížícím se jarem přibývá světla i tepla, květiny se probouzejí, přichází čas přesadit je. Pro někoho jednoduchý úkol, pro jiného příjemné dobrodružství.

Do čeho vysazujeme

Podle materiálu můžeme květináče rozdělit na plastové a keramické. Keramické mohou být někdy glazované. Květináč má mít odtokovou dírku. Plastové květináče jsou lehké, snadno se před dalším použitím vymývají.

  • Květiny v plastu mohou být docela spokojené. Ale: Když se květináč z černého plastu na slunci ohřívá, kořeny rostlin v něm trpí nadměrnými teplotami.

Keramický, neglazovaný květináč má určitou schopnost bránit se přehřívání. Dokáže nasáknout vodu, která se pak odpařuje a květináč ochlazuje. Ve starověkém Římě nabízeli prodavači v horkém létě chladnou vodu – z nádob, které se ochlazovaly jejím odpařováním.

Přesazování fíkusu

Neglazovanou keramiku je vhodné před použitím máčet, aby natáhla vodu a nebrala vláhu rostlině; foto Shutterstock

Nové neglazované květináče namočíme na nějaký čas do vody. Vylouhují se z nich látky, které by mohly škodit vysazeným rostlinám. Ale hlavně jde při namočení o to, aby se keramika napila a nenatahovala vlhko ze substrátu.
Specifickou skupinou jsou květináče a obaly na epifytní orchideje, ty bývají z průhledného plastu.

Tvary květináčů

Na výsadbu tchýniných jazyků a rostlin, které tvoří oddenky a rozrůstají se do okolí, jsou vhodné mělčí nádoby, žardinky. Naopak na palmy a další použijeme květináče užší a vyšší – těm se říká palmáky.

Jaké substráty bychom měli používat

Dnes existuje substrát snad na každou skupinu květin. Na cibuloviny, bonsaje, orchideje, pokojové květiny, truhlíkové květiny (pelargonie a petúnie), na vápnostřežné rostliny (fuchsie, azalky, begonie…) i na kaktusy.

Znalec si namíchá ideální substrát pro každou květinu, ale potřebuje listovku, hrabanku, rašelinu, hrubý písek, antuku, drnovku nebo hnojovatku a pařeništní zeminu. Nákup hotového substrátu v obchodě je pro většinu pěstitelů dobrou volbou. Doporučuji koupit nebo si sehnat i materiál na drenážní vrstvu do květináče.

Přesazujeme klasicky

Nový květináč by měl být větší o 1–2 cm v průměru.

  1. Květiny, které přesazujeme, vyklepneme ze staré nádoby, podle potřeby z kořenového balu odebereme vyžilý substrát a rostlinu vysadíme do nového květináče.
  2. Na dno umístíme drenáž – cca na výšku podmisky.
  3. Rostlinu usadíme na prostředek, obsypeme substrátem, sklepáváme ho, přimačkáváme, až květináč naplníme asi 1 cm pod okraj.
  4. Ještě s květináčkem klepneme, aby se zemina usadila v celém objemu a rostlinu umístíme tak, aby na ní dva či tři dny nedosáhlo slunce.
  5. Aby se kořeny po přesazení vzpamatovaly a nehnily, zalijeme květináč za dva tři dny.

Přesazujeme šetrně

Rostliny, které mají křehké kořeny nebo špatně snášejí přesazení, přemístíme do nové nádoby na drenáž i s původním květináčem. Okolo něj napěchujeme substrát. Květináč opatrně pootočením vyjmeme, vyklepneme z něj rostlinu a tu s neporušeným balem usadíme v novém květináči. Klepneme s ním tak, aby se substrát napěchovaný ke vnitřní stěně sesypal k balu. Pak dosypeme, co bude chybět, lehce stiskneme a máme přesazeno. Můžeme zalévat prakticky ihned.

Pozor na palmy

Kořeny palem bývají obyčejně stočené až na dně květináče. Jsou křehké! Rostlinu opatrně se všemi kořeny přesadíme do nádoby vyšší. Na dno dáme trochu drenáže a substrátu. Horní část balu můžeme zbavit staré zeminy a mezi kořeny dosypat novou. Palmu vysadíme klidně 2-3 cm pod okraj květináče, časem si krček vyleze výše. Po výsadbě počkáme několik dnů se zálivkou, aby se poškozené kořeny mohly zahojit.

Jak často přesazujeme, hnojíme

Mladé rostliny přesazujeme každý rok, starší v intervalu delším. Takže pro přesazování je možné použít řadu čísel 1-1-2-3-5. Starší kbelíkové rostliny už kolikrát ani nepřesazujeme, jen vyměňujeme vrchní vrstvu zeminy, kterou vyhrábneme z povrchu květináče, od horních kořenů.

Substrát mívá, jak je i uvedeno na obalu, živiny zhruba na 6 týdnů. Po této době bychom měli začít přihnojovat. Od jarní do podzimní rovnodennosti v plné doporučené dávce, ve druhé polovině roku buď v polovičním intervalu, nebo ve stejném s tím, že dáme poloviční koncentraci hnojiva.

Přesazení do dekorativního hrnku

Oblíbené rostlině můžeme přilepšit i výběrem květináče – aby se nám líbila ještě víc. I to patří k přesazování. Foto Shutterstock

  • Vedle tekutých či plně rozpustných hnojiv můžeme používat i tzv. hnojivé tyčinky (existují i takové, které obsahují insekticidy proti prakticky celému spektru savých a žravých škůdců), hnojivý granulát (s insekticidem), hnojiva v tabletách (do velkých nádob, na celé období vegetace), hnojiva postupně uvolňující živiny podle teploty půdy po dobu 3–6 měsíců po jejich aplikaci.

Rady na závěr

  • Substrát před použitím necháme ohřát na pokojovou teplotu.
  • Obal otevřeme, ať se vydýchá.
  • Pokud je substrát příliš vlhký (po stlačení se špatně rozpadá, nebo z něj dokonce teče voda), necháme ho trochu proschnout. Naopak když po stisku nedrží tvar, navlhčíme ho a dáme mu čas, aby vodu vsákl.

Očkování, mykorhiza

Tip: Když květina dobře roste, zamícháme do nového substrátu trochu toho starého – naočkujeme tak do nového substrátu mikroorganismy, které v květináči byly a s rostlinou žily ve shodě. Je pravděpodobné, že pro některé druhy pokojovek (třeba bonsají) existují na trhu připravené kultury mykorhizy.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x