Památka zesnulých a suchá vazba z podzimní zahrady

30. 10. 2018

Podzim a také blížící se Dušičky – Památka zesnulých 2. listopadu – nás může přimět k tvoření z přírodních materiálů. Na zahradě nebo v lese můžeme v této době najít mnoho materiálu. Dají se využít odkvetlá květenství trvalek, trav, větvičky s nejrůznějšími plody a mnohé další.

Lampionek mochyně

Lampionky mochyně patří k oblíbeným rostlinám na sušení, které vynikají i díky vlastní barvě; foto Pavel Sekerka

Přirozeně zbarvené květiny mnozí používáme  nejraději. Současné výtvarné techniky a materiály však svádějí k experimentům. Někdy postačí přibarvit květ, jindy lze renovací napravit vybledlost rostlin, kterou zapříčinilo sušení na světle nebo špatné skladování.

Nejčastěji barvíme suchý rostlinný materiál s bílými nebo světlými květy. Existují však druhy, které se po usušení barví obtížně, například nevěstin závoj (Gypsophila paniculata). Lépe to jde  ihned po sklizni.

Barvení některých druhů usnadní smáčedlo. Vedle speciálních přípravků se dají použít i ty určené na mytí nádobí.

Rostliny buď ponoříme do barvy, nebo stříkáme. Barviva aplikumeme podle návodu buď za tepla, nebo za studena.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Nové vydání časopisu Zahrádkář

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Poradna

Máte otázky ohledně zahradničení, pěstování rostlin, zahradní techniky nebo čehokoliv jiného? Naši čtenáři a odborníci vám rádi poradí!

přejít do poradny →

Kalendárium

19. 1. 2026

Také během ledna zaléváme pokojové květiny jen velmi málo

Poměrně velkému zimnímu nedostatku světla, které je důležitým růstovým a vývojovým faktorem pro řadu pokojových rostlin, přizpůsobíme především zálivku.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x