Proč si vysadit i v malé zahradě stromy? Má to hned několik pozitiv

11. 8. 2023

Jsou pohledovou bariérou, v létě poskytují příjemný stín, snižují prašnost a jsou krásné. Stromy mají na zahradě své nezastupitelné místo.

V přírodě jsou zastoupena tři výrazná rostlinná patra: stromové, keřové a bylinné. Obdobně je tomu i v zahradě. V mnohých nově zakládaných zahradách se bohužel tak trochu pozapomíná právě na patro stromové a bylinné. Zahrady bývají vysázeny převážně z patra keřového. Důvody jsou dva:

  • Majitelé se domnívají, že na nevelké zahradě nemohou mít normální strom.
  • Současně se obávají, že byliny v zahradě, jako jsou trvalky, žádají moc práce. Bylinné patro pak zastupuje trávník, s kterým je samozřejmě práce daleko více.

Jak to tedy se stromovým patrem je ?

Stromy jako proměny zahrady

Podzimní efekt dřevin má své kouzlo

Strom je základním prvkem zahrady. Snoubí se v něm, ostatně jako ve všech rostlinných patrech, krása s funkčním přínosem. Často stromy navrhujeme jako:

  • hmotové vyvážení domů
  • přistínění teras a jiných posezení v zahradě
  • jako pohledové bariéry, které dokáží zakrýt negativní výhledy ze zahrady a nepříjemné pohledy do zahrady
  • slouží i jako bariéry prachové

Strom patří i k životu našich dětí, dá se na něj vylézt, zavěsit houpačku nebo síť, případně je v jeho koruně možné vybudovat malé útočiště. Může nám poskytnout úrodu ovoce, je ale také cenným zdrojem organické hmoty vhodné ke kompostování.

V neposlední řadě je strom krásný ve svých proměnách, při rašení, často v květu, když plodí a při podzimním zbarvení. Jehličnaté stromy ještě navíc zdobí zahrady a krajinu v zimě a také naše obýváky v době vánoc.

Stromy v zahradě lze rozmanitě využít

Solitérní strom

U solitéru plně vynikne jeho krása. Pokud máme velkou zahradu, dopřejme si velký, samostatně stojící strom. Při jeho výběru mysleme na jeho nároky i estetickou stránku. Nejen u starého venkovského stavení můžeme vysadit některý z domácích stromů, jako je třeba lípa, dub, javor, jasan nebo bříza. I velké ovocné stromy jako je třešeň, hrušeň, jabloň, ořešák, můžeme využít jako solitér. Pokud naše zahrada není součástí otevřené krajiny, můžeme nechat vyniknout i krásu dřevin nedomácího původu.

Strom solitér

Ořešák ve dvoře venkovského dvora

Skupinově vysazené stromy

Další z možností je vysazovat skupiny několika stromů, např. trojici stejného druhu. V případě větších zahrad je možné vysadit háj. Působivý je jak jednodruhový hájek, tak naopak kombinace několika různých dřevin nebo jejich různých kultivarů. Využít můžeme známé domácí dřeviny k vysazení třeba březového, jeřabinového háje nebo borového lesíka. Výběr zle rozšířit i na dřeviny nedomácího původu, jako jsou muchovníky nebo zmarličníky.

sad v zahradě

Malý sad jako užitkový i estetický prvek venkovské zahrady

Stromy jako součást živých plotů

Kombinovanou výsadbu živých plotů a keřů máme snahu dosáhnout vyššího odclonění tam, kde je to žádoucí. A navíc, dvoupatrový živý plot poslouží i jako cenná prachová bariéra u rušnějších silnic nebo polí.

Živý plot doplněný stromy

Tvarovaný plot z habru doplněný břízami

Efekt opakování

Tak velkých zahrad, aby v nich mohli majitelé vysázet alej, ale moc není. Efektem opakování však můžeme využít i v běžných zahradách, kdy dvojice stromů tvoří vstup do jiné části zahrady nebo kratší stromořadí v podobě tří švestek nebo sakur lemují cestu k domu. A opět, stromy kromě estetické stránky zajišťují i jinou úlohu, kterou je ochrana před sluncem či nepříjemnými pohledy.

Pár tipů na závěr

V módě jsou zrovna vícekmenné stromy, a móda je to hezká. Mezi vícekmenné patří třeba břízy, již zmiňované zmarličníky a muchovníky, svitely, babyky a mnohé další.

Stromy jsou vhodné ale i do menších zahrad. Co je ale třeba, vybírat si z přirozeně menších dřevin nebo z menších kultivarů, jako jsou některé okrasné jabloně nebo sakury, což jsou stromy s opakovaným dekorativním efektem v průběhu sezony.

Ovocné i okrasné stromy můžeme koupit:

  • kontejnerované, které kromě horkých a mrazivých dní lze sázet v podstatě kdykoliv,
  • balové a prostokořenné, které sázíme na podzim nebo na jaře, což je i doba, kdy se prodávají.

K dostání jsou malé sazenice i poměrně vzrostlé stromy. Rozumným kompromisem bývá střední cesta, což je strom se základně založenou korunou ve výsledné výšce. Velikost stromků se udává buď v jejich výšce, nebo obvodu kmínku 1 m nad zemí.

Stromy s obvodem kmínku do 14–16 cm je možné zasadit svépomocí, u větších rozměrů raději využijeme služby zahradníka. Při výsadbě je totiž třeba dodržet správný postup a zajistit stromu následnou péči i správný řez.

Foto a kresby: autoři

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

3. 5. 2024

Venkovní výsevy a výsadba zeleniny v květnu

Setí a ani sázení sazečky cibule kuchyňské dříve než v polovině května může ohrozit nálet květilky cibulové. Její larvy působí na cibuli velké škody. Poškozuje i pórek a některé okrasné cibuloviny. …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x