Jak z ničeho vyrostla zahrada

29. 12. 2019

Následující příběh se odehrál před lety. Nová zahrada vzešla ze souladu zkušeného zahradníka se zákazníkem, který potřeboval poradit.

Vše začalo na jaře v roce 2007, kdy jsme dostavovali dům na místě, kde byla původně louka. Bylo třeba vymyslet, co s přiléhajícím pozemkem. Chtěla jsem pěknou zahradu, ale kdo staví dům, tak většinou ví, co to je platit úvěr. Navíc jsem ani nevěděla, odkud začít, jak nakupovat rostliny a kam je sázet. Důležité bylo, že jsme byli ochotni se nechat vést a zahradu postupně budovat vlastníma rukama.

„Vadily by vám kvetoucí keře?“

Pozemek k osázení měl 600 m². Hlavním cílem bylo vytvořit zástěnu po obvodu zahrady a pokrýt svah. Kupovat sazenice postupně by nemělo smysl, a tak jsem se kdekoho ptala, jestli nezná šikovného zahradníka, ale ne drahou firmu. Pár tipů jsem dostala, ale žádný nešel do plánování zahrady bez toho, že je hotové oplocení pozemku, a to v té době ještě nebylo.

Až po Vánocích jsem od kamarádky dostala tip na jednoho staršího pána. Přijel, když bylo vše pod sněhem, rozhlédl se po pozemku a řekl jedinou větu: „Vadily by vám kvetoucí keře?“

Nevadilo by mi nic, a to, že jsem v té době jako holka vyrostlá v paneláku znala jen růže, tulipány a karafiáty, jsem se neodvážila ani zašeptat. Dostali jsme za úkol připravit plánek pozemku s tím, že pán do něj zakreslí svůj návrh a přijde v únoru.

Když čas nadešel, dostavil se nejenom s ručně vymalovaným plánkem, ale i se soupisem rostlin a návrhem, že nám všechny rostliny dodá sám a dohlédne na to, kam je zasadíme. Byli jsme s manželem zvědavi, kolik nás to bude stát. Takových rostlin, říkali jsme si, a nevěřili svým očím, když jsme si přečetli cenu – tu prozradím nakonec. Byli jsme nadšení a domluvili jsme se.

Po rychlé výsadbě následovalo studium

Domluvili jsme si další schůzku na březen. Slíbili jsme, že zryjeme místa, do kterých se bude sázet, a připravíme kubík kompostu a dva kubíky rašeliny.

Skleník zakomponovaný do zahrady

Také na skleník jsme pamatovali

V březnu začal náš zahradník navážet rostliny svou Škodou Favorit. Pomáhala celá rodina a během víkendu jsme měli zasazeno.

A pak už to bylo na mně. Spousta sazenic vypadala při sázení napohled jen jako „klacky“ různé výšky a síly, proto jsem se dala do studia rostlin. Nejprve jsem si podle plánku k latinským názvům našla názvy české. Současně jsem si přečetla, co ze sazenic jednou vyroste, jak vypadají, když kvetou, jak rostou, jak o ně pečovat, jak a kdy se stříhají.

Moje poznatky

Zjistila jsem, že jsme zasadili

  • na severní stranu do polostínu bobkovišeň, cesmínu, hortenzii, kalinu,
  • na jižní stranu dřišťály, tavolníky, rakytník, trojpuk něžný, vajgélie a další.
  • Opadavé keře se střídaly s různobarevnými jehličnany.
  • K domu samozřejmě patřily růže a ovocné stromy.
  • Podél plotu jsme zasadili užitkové ovoce – maliny, kamčatské i kanadské borůvky, ostružiny, angrešty a další.
  • Na jižní stranu domu dvě broskvoně, jabloň, třešeň, švestku a zase spousty zakrslých jehličnanů, které dělají parádu, když olistěné rostliny opadají.
Zahradní jezírko

Jezírko

Důležité bylo zjištění, že rostliny navštěvují různí škůdci, mšice, housenky, pilatky, a rovněž plísně, bakteriové nákazy a viry. Takže mě čekalo další studium nemocí rostlin a také preparátů, které se na jejich léčení používají.

Díky internetu jsem se dozvěděla, jak rostliny léčit, kdy který keř stříhat, co a jak je hnojit. Ke stříhání se připojil i manžel, zjistila jsem, že mu to jde mnohem lépe – a hlavně – naučil i mě stříhat keře dokulata, ne jen do roviny.

Zahradní zákoutí

Zákoutí s keramikou

Všímala jsem si, jak se rostliny chovají na jaře, v létě, na podzim.

Že jaro začíná kvetením malých cibulovin, potom následují kosatce a hyacinty, a také pomněnky, z kvetoucích keřů samozřejmě azalkyrododendrony, kdouloň, zlatý déšť, šeřík, tavolník popelavý. Po nich začínají kvést pivoňky, růže, kopretiny a další a další.

V létě za červenými listy dřišťálu prosvítí okolí žlutými penízky mochna křovitá, vedle tavolník japonský. A když se podaří, zkrášlí naši zahradu i štědřenec žlutými hrozny. A co teprve komule Davidova – fialové květy bývají osypány motýly.

Teprve za několik let jsem ocenila, jak šikovně jsou keře nasázeny. V každém ročním období něco kvete. Na různá místa jsem umístila nenápadnou keramiku, tím vznikla útulná zátiší. S manželem jsme založili i malé jezírko s několika karasy.

Dnes experimentuji

Po několika letech jsem začala s rostlinami experimentovat sama, do skalky a pod vysoké keře jsem dosadila trvalky, které jsem našla v lese nebo jsem je dostala od známých. Všímala jsem si, které květiny kvetou ve stejném období a zapisovala jsem si termíny do mobilu. Příští jaro jsem je sesazovala k sobě. Když kvetou růže – kvete současně žlutá vrbina, a začínají kopretiny.

Tímto způsobem jsem do sedmi let docílila zahrady, ve které jsem spokojená a za kterou se nemusíme stydět.

Trocha čísel na závěr a dovětek

Na 600 m² se vešlo 460 kusů rostlin celkem za 15 990 Kč. Tisícikorunu stál projekt. Tu malůvku včetně soupisu rostlin nikdy nedám z ruky.

Plánek zahrady

Plánek na památku

Kdo nepotřebuje několikastránkový projet za desetitisíce, kdo nepotřebuje specializované firmy a umí zmobilizovat síly, aby si zahradu udržoval sám, kdo je ochoten a schopen studovat řeč rostlin, najít si čas a experimentovat, může to zkusit jako my. Ptejte se a hledejte, váš zahradník někde existuje.

Pan zahradník, který nám tak pomohl, byl bezmála osmdesátiletý zahradní inženýr s vystudovanou zahradnickou fakultou. Čtyřicet let takto jednoduše navrhoval lidem zahrady. Bylo mi ctí být s ním několik let v kontaktu a v našem srdci zůstane napořád…

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Krásné. Díky!

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x