Co je tajná zahrádka a proč váhat, zda kácet velký strom

12. 10. 2020

Velký strom může být největší hodnotou zahrady, ať už té současné, nebo budoucí. Pojďme pro příklad do jedné zahrádky.

Místa, kam je možné vstoupit a v tichu posedět, patří k velmi oblíbeným zahradním zákoutím. Zkusíme, zda se i v malé zahradě dá vytvořit takové trochu utajené místo.

 

Pro náš dnešní návrh jsme vybrali zahrádku, která má své kouzlo už ve své původní podobě. Několika nevelkými změnami v ní načrtneme různé prostory, každý k jinému účelu. Využijeme vše pěkné, co zahrádka v současnosti nabízí.

Návrh zahrady

Legenda: A tajná zahrádka, B trávník, C stromy, D okrasné keře, E trvalkové výsadby, F tůňka,
G stříhaný plot, H levandulový záhon na zídce, I zeleninová zahrádka, J kompost

Vana zapuštěná v současné zahrádce dává tušit, že majitelé touží po drobném vodním prvku. V  zahrádce je proto navržena tůňka, která bude osázena několika vodními rostlinami. V tajné zahrádce bude umístěna pohodlná lavička, ze které bude možné pozorovat krásu stromů, keřů a květin, i průhled k malé vodní ploše.

Zahrádka se nachází na jižním svahu a je náznakem rozdělena na dvě výškové úrovně. Nerovný terén v zahradách není nevýhodou, právě naopak, bývá přirozeně inspirující. Využijeme ho tedy v našem návrhu a dvě terénní úrovně zvýrazníme stavbou zídky.  Koruna zídky bude osázena nízkým plůtkem z levandule a svatolíny, kterým bude slunná a sušší poloha vyhovovat. Vonný plůtek bude možné sklízet k sušení.

Zahradní zídka

Zídka s levandulí

Horní úroveň zůstane otevřená a bude v ní místo pro pěstování zeleniny a ovoce. Před chatkou vznikne prostor pro posezení přistíněné krásným vzrostlým ořešákem, který zůstane dominantou zahrádky.  I navržené široké schody pod ořešákem mohou být využívány k posezení s výhledem do spodní části zahrádky.

Ve spodní části bude pobytový trávník určený k rekreaci, jeho otevřená plocha dodá zahrádce pocit prostoru. Do trávníku je možné vysázet ladoňky pro časné jaro. V koutě trávníku je navrženo ohniště s posezením.

Ladoňky

Ladoňky

V zadní části pak vznikne soukromý prostor – tajná zahrádka. Půjde o klidné uzavřenější místo s výsadbou zaměřenou na detail. Přistíní ho koruny okrasných slivoní (např. Prunus sargentii Accolade). Prostor ohraničí kvetoucí keře (rododendrony, hortenzie, kaliny, dříny, apod.). Půjde o keře ozdobné květy, plody nebo podzimním zbarvením. Bude využito i keřů, které se v místě už nacházejí.

Okrasná slivoň

Okrasná slivoň Accolade

 

Před keři se zabydlí trvalky vybrané tak, aby byly vzhledné i mimo dobu květu. Například sem mohou být vysazeny pomněnkovce, kakosty, bohyšky, sasanky.

Kresby a foto autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x