
Areál zahradní architektury a květin vznikal z podnětu svého zakladatele Ben van Ooyena koncem 80. let 20. století u řeky Mázy za humny nenápadné holandské vesnice Appeltern poblíž města Nijmegen.
V roce 1991 byly zahrady otevřeny pro veřejnost. Od té doby se projekt utěšeně rozrůstá. Komplex o rozloze větší než dvacet hektarů se stal jedním z nejvýznamnějších turistických cílů Holandska.
Návštěvníci zde obdivují dvě stovky ukázkových zahrad s více než 6000 vysazenými druhy a odrůdami rostlin. Na prohlídku zahrad je zapotřebí nejméně půl dne času Kdo sem zamíří na celý den, udělá dobře. Každé z bezpočtu zahradních zákoutí láká k zastavení.
Jednotlivé ukázkové zahrady jsou obvykle řešeny jako maloplošné zahrádky (předzahrádky nebo zahrady za domem či ve dvoře), což souvisí s obvykle nevelkými pozemky u klasických holandských domů. Nechybí však ani větší výsadby trvalek a keřů a rovněž citlivě pojaté přírodní partie, které lze obdivovat zejména poblíž vodních kanálů a řeky. Velké skupiny trvalek doplněné sortimentem květinových novinek byly vysázeny v roce 2012 v souvislosti s mezinárodní konferencí, jejímž tématem byly právě vytrvalé zahradní květiny. Návštěvníci si ve výstavním areálu mohou koupit i knihy o zahradnictví a přírodě nebo rostliny.
Zahrady v Appelternu nabízejí inspiraci v širokém srotimentu rostlin a přírodních dekorací, zahradních doplňků, materiálů i technologií. Stejně tak si odsud můžete odnést poznatky o aktuálních trendech zahradní tvorby. K vidění jsou například i nejrůznější typy dlažeb, zahradní keramiky, zahradního nábytku, pergol, fontán, ale také použití méně obvyklých materiálů, jako je kovu či sklo.
Foto autor
Konec září a také měsíc říjen jsou nejdůležitějším obdobím pro výsadbu cibulovin do trvalkových záhonů, skalek, květináčů a truhlíků pro jarní a předjarní radost z květů. Nezapomeňme přitom na výsadbu ve skupinkách.