Včely a jejich pastva na zahradě: Pozor na chemické postřiky!

20. 4. 2019

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujme na jarní pastvu včel, díky které včelstva zesílí a užitkové rostliny budou lépe plodit.

K medonosným rostlinám patří vedle ovocných stromů například i rybíz, z planých jarních rostlin mnohý plevel a léčivé rostliny: pampeliška, podběl a hluchavka. Zahrádkáři, kteří vědí, proč včelám přilepšit, vysévají například svazenku, hořčici nebo řepku – oblíbenou medonosnou rostlinu do směsí na zelené hnojení.

Zejména při používání chemické ochrany rostlin myslíme na zdraví včel a postřiky vhodně načasujeme. Stupeň škodlivosti je uveden v návodu na použití přípravku.

Včela

Včelí pastva, foto Pixabay

Kdy je postřik tabu

Při květu rostlin vynecháme postřiky jedovatými přípravky, které by včely likvidovaly přímým zásahem nebo i zamořením zdrojů jejich potravy.

Přípravky s označením pro včely škodlivé ničí včely přímým zásahem – proto bývá postřik těmito látkami doporučován použít ve večerních hodinách nebo brzo zrána, kdy včely nelétají. Měli bychom však vzít v úvahu i fakt, že chemické ochranné nebo výživné přípravky mají i přirozeně odpuzující účinek. Kvůli němu je rozumné vzdát se v době květu všech postřiků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

27. 2. 2020

Starší ovocné dřeviny roubujeme na přelomu února a března

Podle vývoje a za příznivého počasí již koncem února, a hlavně v březnu, můžete dokončit přeroubování starších peckovin. U peckovin začíná proudit míza dříve než u jádrovin.

zobrazit další rady a tipy