Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

20. 4. 2020

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujme na jarní pastvu včel, díky které včelstva zesílí a užitkové rostliny budou lépe plodit.

K medonosným rostlinám patří vedle ovocných stromů například i rybíz, z planých jarních rostlin mnohý plevel a léčivé rostliny: pampeliška, podběl a hluchavka. Zahrádkáři, kteří cíleně včelám přilepšují, vysévají i směsi zeleného hnojení se svazenkou, hořčicí nebo řepkou.

Při používání jarní chemické ochrany rostlin si naopak všímáme, jak je ten či onen přípravek hodnocen ve vztahu ke zdraví včel.

Případné riziko škodlivosti je popsáno v návodu na použití přípravku nebo ho lze najít na Rostlinolékařském portálu v tzv. semaforu – v tabulkovém hodnocení aktuálně povolených přípravků.

  • Míra rizika je tady uvedena barvou ikony označující vliv na včely.

Například přípravky proti strupovitosti jabloně dostupné v malém (hobby) balení charakterizuje, že ikona vlivu na včely je zelená. To znamená, že aplikace nevyžaduje opatření na ochranu včel.

Včela

Včelí pastva, foto Pixabay

Semafor přípravků upozorní na rizika

V minulosti platilo, že postřiky jedovatými přípravky, které by včely likvidovaly přímým zásahem, se na zahradě aplikují brzy ráno nebo večer, kdy už včely nelétají. Kvůli zamoření včelí potravy nebo i kvůli odpuzení, které chemie způsobí, se nedoporučoval žádný postřik v době, kdy rostliny kvetou.

Současný systém aktuálně povolených přípravků proti škůdcům a chorobám je přísnější. Látky, které by včely ohrozily, nejsou povoleny.

Zmíněný semafor přípravků sice pracuje také s červenou a žlutou barvou, ty však převážně upozorňují na rizika týkající se člověka, vody a vodních organismů.

  • Červená barva označuje nutnost výrazných opatření pro snížení rizika významného ohrožení.
  • Žlutá upozorňuje na přípravky, které sice vyžadují opatření ke snížení rizika, ale to už není fatální.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x