
Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy
17. 4. 2021Hlíznaté květiny vysazujeme v teplejších oblastech koncem měsíce. Zohledníne i vývoj počasí. Jiřinky a další květiny pak krášlí zahradu po celé léto až do podzimních mrazíků.
Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujme na jarní pastvu včel, díky které včelstva zesílí a užitkové rostliny budou lépe plodit.
K medonosným rostlinám patří vedle ovocných stromů například i rybíz, z planých jarních rostlin mnohý plevel a léčivé rostliny: pampeliška, podběl a hluchavka. Zahrádkáři, kteří cíleně včelám přilepšují, vysévají i směsi zeleného hnojení se svazenkou, hořčicí nebo řepkou.
Při používání jarní chemické ochrany rostlin si naopak všímáme, jak je ten či onen přípravek hodnocen ve vztahu ke zdraví včel.
Případné riziko škodlivosti je popsáno v návodu na použití přípravku nebo ho lze najít na Rostlinolékařském portálu v tzv. semaforu – v tabulkovém hodnocení aktuálně povolených přípravků.
Například přípravky proti strupovitosti jabloně dostupné v malém (hobby) balení charakterizuje, že ikona vlivu na včely je zelená. To znamená, že aplikace nevyžaduje opatření na ochranu včel.
V minulosti platilo, že postřiky jedovatými přípravky, které by včely likvidovaly přímým zásahem, se na zahradě aplikují brzy ráno nebo večer, kdy už včely nelétají. Kvůli zamoření včelí potravy nebo i kvůli odpuzení, které chemie způsobí, se nedoporučoval žádný postřik v době, kdy rostliny kvetou.
Současný systém aktuálně povolených přípravků proti škůdcům a chorobám je přísnější. Látky, které by včely ohrozily, nejsou povoleny.
Zmíněný semafor přípravků sice pracuje také s červenou a žlutou barvou, ty však převážně upozorňují na rizika týkající se člověka, vody a vodních organismů.
Pořídíme-li si živý jehličnan v kontejneru s úmyslem využít ho jako vánoční stromek, je důležité ho postupně přivykat na teplejší prostředí, pravidelně ho zalévat a rosit. Také povánoční návrat do venkovních podmínek musí být pozvolný.