Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

13. 4. 2019

Během dubna sázíme trvalky, které kvetou v létě a na podzim. Trvalky kvetoucí na jaře vysadíme v období po odkvětu. Pamatujeme i na rozmnožení trvalek.

Trvalky, které špatně snášejí podzimní výsadbu (vlčí bob, vratič, tařička, nízké plamenky a další drobné kobercové pokryvné, keřovité a stálezelené), vysazujeme také raději nyní. Příliš velké rostliny můžeme dělit.

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení.

Rozmnožit můžeme trvalky i odkopky, které odebíráme při velikosti asi 5 cm. Odkopky oddělíme od hlavního kořene, spodní třetinu odlistíme a zasadíme do květináčku a umístíme k zakořenění pod sklo nebo fólii tak, aby nebyl vystaven paprskům poledního slunce. Zakoření zpravidla po několika týdnech.

Trvalky, foto Pixabay

Osazujeme skalky, suché zídky a pokud nám v zahrádce vznikla holá a exponovaná místa bez trávníku, můžeme tam vysadit suchomilné trvalky – acény (Acaena), kociánky (Antennaria), mechovec (Cotula), stříbřenky (Paronychia), úrazníky (Sagina), mateřídoušky (Thymus serpyllum).

Na stinných místech pod stromy, před severními stěnami zpravidla trávník také špatně roste. Tady můžeme vysadit kapradiny nebo stínomilné trvalky – čechravu (Astilbe), badan (Bergenie), zvonek (Campanula), bohyšku (Hosta), yatabe (Kirengeshoma), ploštičník (Cimicifuga), žluťuchu (Thalictrum), náprstník (Digitalis).

Jako náhradu trávníku ve stínu je možné použít zběhovec (Ajugu), škornice (Epimedium), popenec (Glechomu), břečťan (Hederu), pitulník (Lamiastrum), pupkovec (Omphalodes), truskavec(Polygonum), pachysandru (Pachysandru), brčál (Vinca) a další.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

28. 2. 2020

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy