Vánoční květiny potřebují opatrnou zálivku a dobré světlo

12. 12. 2021

K prosinci patří vánoční pokojové květiny. Jde především o druhy používané pro výzdobu interiérů během doby jejich květu.

Hvězda

Klasickou vánoční květinou je především tzv. vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrrima), ozdobná jasně červeně (růžově, žlutě či krémově bíle) zbarvenými listeny.

Vanoční hvězda (Euphorbia pulcherrima)

Vanoční hvězda; foto P. Hanzelka a T. Vencálek

Rostliny by měly být umístěny na světlém místě při pokojové teplotě. Substrát by měl být stále mírně vlhký. V žádném případě by neměl být přemokřený, protože by kořeny rychle začaly zahnívat a rostlina by odumřela.

Vánoční kaktus

Další zimní klasikou je vánoční kaktus. V současnosti jde především o odrůdy odvozené od druhu Schlumbergera truncata. Barva květů je obvykle růžová, oranžová, krémově bílá (s růžovým nádechem) nebo i žlutá.

Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata)

Vánoční kaktus; foto Shutterstock

V letních měsících můžeme vánoční kaktus umístiti ven do polostinného místa.

Rostlinám vyhovuje stanoviště s dostatkem světla, ale s odklonem od přímého slunce. Vyhovuje jim pokojová teplota, nicméně déle kvetou na místě o něco chladnějším, ideálně 16–18 °C. Rostliny v době květu zaléváme pouze mírně, resp. tak, aby opět v žádném případě nedošlo k přemokření substrátu. Mezi zálivkami není na škodu nechat substrát mírně vyschnout.

Brambořík

Dalším druhem typickým pro zimní měsíce je brambořík (Cyclamen). Pěstované odrůdy jsou odvozeny od bramboříku perského (C. persicum). I těmto rostlinám vyhovuje v době květu světlé místo, ale s odklonem od přímého slunce. Ideální je propustný, stále mírně vlhký substrát.

Brambořík

Brambořík pro Vánoce; foto Shutterstock

Podobně jako u předchozích druhů je i brambořík velmi citlivý na přemokření, kdy se rychle rozvíjí hniloby kořenů popřípadě také hniloby bází listů a květních stonků.

Rostliny déle kvetou v chladnějších interiérech (kolem 15 °C). Spokojí se však i s teplotou nižší, třeba 8–12 °C.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

31. 1. 2023

V předjaří čistíme trávník od mechu a listí, provzdušníme ho

Roztál-li sníh z trávníku, včas ho přehrabeme a zbavíme zbytků listí, aby mohly později vykvést drobné cibuloviny v něm vysazené: sněženky, ladoňky a krokusy. V zimě se zpravidla výrazně projeví, pokud je trávník zamechovaný.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x