Které květiny jsou vánoční a co napovídají jejich barvy?
26. 11. 2021Květinovou vánoční módu odedávna ovlivňují rostliny, které ve vánoční době kvetou, mají hezké plody nebo se dají přirychlit.
Rostliny ze skupiny kvetoucích potěší i jako vánoční dárky, když pokvetou, ať už hned, nebo později. A za rok znovu.
Přečtěte si několik tipů pro výběr těch rostlin, které se mohou stát dárkem nevšední krásy a to i na řadu let.
V obchodech se brambořík (Cyclamen) prodává ve spoustě barevných odstínů, s vícebarevnými květy, se zkadeřenými okvětními lístky nebo v různých miniaturních formách.
Připomeňme si, že bramboříky je třeba pěstovat ve směsi rašeliny, písku, kompostu a vápencové drtě. Svědčí jim polostín se svěžím vlhčím vzduchem.
Bramboříky zaléváme raději do misky, hlíze a mladým listům je lépe, když se nenamočí v málo větraném prostoru.
Kvetoucí rostliny potřebují poměrně nízké teploty 5–10 ˚C, jinak rychle odkvétají. V prostoru mezi okenními skly bramboříky vydrží kvést až čtyři měsíce. Na jaře rostliny umístíme pokud možno ven do stínu a vlhka, v létě potřebují zálivkovou pauzu, aby nasadily poupata.
Co mají společného květiny, kterým se říká vánoční hvězda a trnová koruna? Obě patří do rodu pryšců (Euphorbia) a obě jsou značně jedovaté. Mají rády teplo a hodně slunce, přestože pocházejí z úplně jiných konců světa.
Mezi keřovitými pryšci se proslavil pokojový druh druh pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima) původem z Mexika. Jde o důvěrně známou vánoční hvězdu neboli poinsettii.
Roste v Mexiku a Střední Americe, kde je odedávna vysoce ceněným okrasným druhem. Může dorůst výšky až 8 m, ale jen v přírodě a v příznivých podmínkách. Zářivě červené listeny jsou uspořádány do růžice kolem květenství (cyathií).
Četné kultivary mají barvu listenů cihlově červenou, růžovou nebo krémovou. Mnoho lidí si tento keřík kupuje jen jako vánoční dekoraci a po svátcích rostlinu vyhodí. Kdo si ji chce nechat a pěstovat déle, měl by rostlině splnit několik požadavků.
Velkou roli hraje délka a kvalita osvětlení, při dostatečném světle a pokojové teplotě vydrží barevné listeny velmi dlouho. Pokud chceme starší rostlinu přivést ke kvetení i v dalším roce, je třeba dodržet několik termínů teplot a délky osvětlení.
Jakmile se listy vybarví, může se teplota zvýšit.
Vánoční hvězda je krátkodenní rostlina, která k rozkvětu a vybarvení listenů potřebuje den kratší než 12 hodin. Délka dne od září vyhovuje a rostliny vykvetou přirozeně, je však třeba je ponechat v teplotě nižší než pokojové – zhruba v 16–18 ˚C –, na světlém místě, nejlépe na okně. Přes den rostlina potřebuje světla co nejvíce, po setmění však musí být tma, nesmí ji rušit např. ani světlo z ulice.
Jako substrát vyhovuje běžná rašelinná směs s pískem, hnojíme granulemi zapravenými do substrátu nebo postřikem hnojiva na list.
Vděčný druh pryšec zářivý (Euphorbia milii), neboli trnová koruna pochází z Madagaskaru a obvykle se prodává snad v každém květinářství. Původní forma kvete červeně nebo žlutě a je silně otrněná. Tato krátkodenní rostlina zakládá květenství při dni kratším než 12,5 hodiny. Starší rostliny mohou přezimovat při snížené zálivce a teplotě 10–15 ˚C.
V prodeji bývají i kříženci E. × Lomi – tedy hybridy Euphorbia milii s Euphorbia lophogona a několika dalšími přikříženými druhy.
Hybridy mají polosukulentní, sytě zelené listy, měkčí trny, kolem drobných pohárkovitých květenství – cyathií – jsou dva listeny v odstínech fialové, růžové, oranžové, krémové a žlutozelené. Nejsou citlivé na délku dne a kvetou v průběhu celého roku. Vyžadují co nejvíce světla a teplota by neměla klesnout pod 18 ˚C.
Mezi popularní vánoční dárky ze světa rostlin patří kolopejka vděčná (Kalanchoe blosfeldiana), sukulentní rostlina ze severu Madagaskaru s dlouho kvetoucími, sytě červenými květy. Hybridy v několika barvách nabízí snad každé květinářství. Snadno se řízkuje a dovede do květu, proto je to levná a každému dostupná živá ozdoba.
Má však jednu zvláštnost, zakládá poupata pouze v období krátkého dne, kdy je denní světlo po dobu 9–10 hodin (či méně). Rostliny poté rozkvetou za 9–14 týdnů.
Rostlinu je třeba umístit v pokojové teplotě na světlém místě. Nesnese však sluneční úpal. Přestože má dužnaté listy, zalévat potřebuje jako běžné pokojové rostliny. Sucho jí ubírá na kráse.
Tři velmi hezké a do bytů vhodné rody – Guzmania, Vriesea a Tillandsia – se dost pletou, jejich rozeznání je spíše otázkou pro botanika. V prodeji bývají mnohem častěji kříženci všech tří.
Bromélie v přírodě rostou
S epifytním růstem na stromech se však pojí jedno pěstitelské pravidlo – nenechávat rostlinu pěstovanou v květináči stát v misce s vodou. Bromélie rostoucí na stromě totiž rychle osychá, i po tom nejsilnějším dešti voda odteče a ke kořenům může vzduch. Pokud rostlina dlouhou dobu stojí ve vodě, kořeny nemohou dýchat a uhnívají.
Bromélie mají ještě jednu zvláštnost: Všechny jsou monokarpické, to znamená, že kvetou jen jednou za život, po odkvětu odumírají. V době zrání plodů však již na bázi vytvářejí odnože, základy mladých rostlin, které po uschlé matečné rostlině zaujmou místo a za rok či dva opět vykvetou.
Azalky nebo správně tropické rododendrony také patří mezi nejkrásnější živé vánoční dárky a ozdoby.
Tropické rododendrony? Ano, z více než tisícovky druhů jich v tropech a subtropech roste většina, v tropických horách dokonce téměř polovina a některé dokonce i na stromech jako orchideje. Pro pěstitele byly objeveny kolem roku 1843 v jižním Pacifiku. První, kdo je pěstoval, byli Angličané, kteří v tradici dosud pokračují, přidali se Američané a Novozélanďané. V katalozích firem najdete kolem čtyř stovek původních druhů i nádherných hybridů.
Foto Shutterstock a autorka
Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.