Jak pěstovat brambořík, aby kvetl od podzimu do jara
16. 12. 2022Kvetou od podzimu do předjaří a provázejí člověka po staletí. Byla by však škoda, kybychom brambořík považovali jen za sezonní dekoraci.
Blíží se vánoční a novoroční svátky, mnozí si i letos uděláme radost něčím hezkým ze své zahrádky, nebo koupenou řezanou či hrnkovou květinou.
Jednou z mála pokojových květin, která nás může těšit svými květy po celý rok, je africká fialka (Saintpaulia). V tomto období potřebuje především dostatek světla a velmi mírnou zálivku.
Krásnou a tradiční květinou vánočních a novoročních svátků je vánoční hvězda (Euphorbia), nebo klasický brambořík (Cyclamen).
V květinářství můžeme vybrat také rostlinu okrasnou listem, jehož barevnost nahradí nedostatek květů. Rostlina přitom bude dlouhodobě v bytových podmínkách dobře prospívat. Tímto způsobem nás může potěšit třeba podivec pestrý (Codiaeum variegatum), též nazývaný kroton či kodieum pestré.
.
Kvetoucí květiny, zejména ty pořizované na svátky, přinášejí mnohdy radost jen krátký čas. Proč je nelze pěstovat déle, má své důvody:
Výhodu má ten, kdo si své oblíbené vánoční květy vypěstuje nebo pořídí u specializovaného pěstitele. Zpravidla může vybírat z mnohem širšího sortimentu, než jaký nabízí předvánoční trh. Například zmíněné saintpaulie vynikají obrovskou pestrostí odrůd. Od poloviny minulého století jich bylo vyšlechtěno přes dvaceti tisíc. Liší se listy, květy i velikostmi. V obchodech však bývají k dostání jen nejprodávanější africké fialky, někdy bez označení názvu.
Ve druhé polovině září jsou v našich podmínkách již běžné noční mrazíky. Pamatujeme proto na všechny choulostivé rostliny a umístíme je do bezpečnějších míst. Na noc je přeneseme domů, nebo aspoň chráníme rohožemi, fólií nebo netkanou textilií.