Vánoční květiny pro sváteční radost, někdy však příliš krátkou

12. 12. 2020

Blíží se vánoční a novoroční svátky, mnozí si i letos uděláme radost něčím hezkým ze své zahrádky, nebo koupenou řezanou či hrnkovou květinou.

Jednou z mála pokojových květin, která nás může těšit svými květy po celý rok, je africká fialka (Saintpaulia). V tomto období potřebuje především dostatek světla a velmi mírnou zálivku.

Saintpaulia.

Africká fialka, foto Shutterstock

Krásnou a tradiční květinou vánočních a novoročních svátků je vánoční hvězda (Euphorbia), nebo klasický brambořík (Cyclamen).

V květinářství můžeme vybrat také rostlinu okrasnou listem, jehož barevnost nahradí nedostatek květů. Rostlina přitom bude dlouhodobě v bytových podmínkách dobře prospívat. Tímto způsobem nás může potěšit třeba podivec pestrý (Codiaeum variegatum), též nazývaný kroton či kodieum pestré.
.

Podivec pestrý

Podivec pestrý (Codiaeum variegatum); foto Shutterstock

Kvetoucí květiny, zejména ty pořizované na svátky, přinášejí mnohdy radost jen krátký čas. Proč je nelze pěstovat déle, má své důvody:

  • Rostlina nebyla otužována,
  • je poznamenána nedostatečným hnojením nebo chybnou zálivkou,
  • trpí nedostatkem světla, zbytečně vysokou teplotou, nevhodnou péčí.

Výhodu má ten, kdo si své oblíbené vánoční květy vypěstuje nebo pořídí u specializovaného pěstitele. Zpravidla může vybírat z mnohem širšího sortimentu, než jaký nabízí předvánoční trh. Například zmíněné saintpaulie vynikají obrovskou pestrostí odrůd. Od poloviny minulého století jich bylo vyšlechtěno přes dvaceti tisíc. Liší se listy, květy i velikostmi. V obchodech však bývají k dostání jen nejprodávanější africké fialky, někdy bez označení názvu.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 3. 2023

Ze skalky sejmeme zimní peřinu chvojí, mulče a zeminy

Ze skalky postupně odstraníme zimní kryt z chvojí a dalšího materiálu. Na podzim vysázené skalničky bývají mrazem povytažené a je třeba je přitlačit. Začínáme s pečlivějším čištěním a pletím skalky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x