Které květiny jsou vánoční a co napovídají jejich barvy?

26. 11. 2021

Květinovou vánoční módu odedávna ovlivňují rostliny, které ve vánoční době kvetou, mají hezké plody nebo se dají přirychlit.

Brambořík

Oblíbenou vánoční květinou je brambořík perský (Cyclamen persicum), který je na trhu v nepřeberném množství kultivarů a to v normálních velikostech i v miniaturách. Počátky jeho pěstování sahají do 17. století. S jeho šlechtěním se začalo ve Francii a Anglii. České jméno brambořík, někdy lidově nazývaný brambora, si získal podle velké hlízy pod listovou růžicí. Není bez zajímavosti, že někteří pěstitelé pěstovali bramboříky řadu let a docílili exempláře s několika desítkami květů.

Cyclamen persicum

Brambořík perský (Cyclamen persicum); foto J. Krulich

Kamélie

Z Asie pochází další květina kamélie (Camellia japonica). Označovala se jako klenot mezi pokojovými květinami. První semena kamélií dovezli v roce 1739 do Evropy Angličané, ale prvenství se připisuje i cestovateli po Orientu, brněnskému rodákovi Jiřímu Josefu Kamellovi. Ve starých odborných knihách se dočteme, že první kamélie musí být k Vánocům. Rychlily se převážně kamélie s bílými nebo rudými květy, ale květinový trh ovládl růžově kvetoucí kultivar s bílými skvrnkami na květech Chandleri Elegans.

Kamélie

Konvalinka

Klasickou vánoční květinou byla konvalinka (Convallaria majalis) lidově nazývaná mariánský klíček. Ještě v 60. letech minulého století byly o Vánocích konvalinek plné výlohy. Český šlechtitel a významný zahradník František Černý vypěstoval velkokvětý kultivar nazvaný Konvalinka z Jaroměře, který nechyběl snad v žádném českém zahradnictví. Dnes je konvalinka vzácností.

Čemeřice

Další vánoční květinou byla čemeřice černá (Helleborus niger). Lidově se nazývala sněhová královna, vánoční nebo Kristova růže. Pochází z Balkánu a východních alp. Protože kvete časně zjara, nebyly a nejsou s jejím přirychlováním žádné problémy. Pro rychlení se využívá varieta praecox (což znamená časný), která kvete někdy již od podzimu. Ostatně pěstujeme-li ji na zahrádce, můžeme to zkusit i doma.

Čemeřice černá

Čemeřice černá nakvétá už během zimy, foto P. Hanzelka

Begónie

Starodávnou květinou byla vánoční begónie zvaná lorainka. Na trh ji v roce 1890 uvedla pod jménem Gloria de Lorraine známá francouzská firma V. Lemoine z Nancy. U nás ji pěstoval ještě před lety hradní zahradník pan Václav Kefurt.

  • Pro zajímavost uvádím, že v rodině Kefurtových byla vánoční květinou sedmikráska, která je symbolem skromnosti, odolnosti a houževnatosti. Roste totiž na nejchudších půdách, proto se jí lidově říká hladověnka anebo chudobka. A tak chcete-li mít opravdu prosté Vánoce s červenými jablíčky, lískovými a vlašskými oříšky, jednoduše ozdobenými perníčky, vyrýpněte si kousek drnu se sedmikráskami a vsaďte jej do misky či květináče. Během tří dnů vám určitě vykvetou.

Pryšec

Vánoční hvězda čili pryšec sličný (Poinsettia pulcherrima) byla do Evropy dovezena z Mexika M. Nabem v roce 1834. Ve vlasti se pěstuje jako ozdobný keř dosahující výšky 2–4 m. Ozdobou jsou rudé či jinak zbarvené listeny. Dnes je na květinovém trhu velké množství kultivarů. Starší kultivary spolehlivě vykvétají, ale současné se pěstují jako řízená kultura, která potřebuje k nakvétání krátký den.

Kaktus

Vánoční kaktus (Schlumbrgia truncata, Zygocactus, Epiphyllum) pochází z Brazílie, kde roste epifyticky v korunách stromů podobně jako orchideje nebo tilandsie. Vánoční kaktus je květinou krátkého dne, což znamená, že vykvétá v zimním období.

Vánoční kaktus

Vánoční kaktus

  • Kdysi to byla jedna z typických vánočních květin. Na Nechanicku se mu říkalo ledňáček. To proto, že zde vykvétal často až v lednu. V mnoha rodinách se ledňáček považoval za květinu rodinného štěstí. Proto jej hospodyně opatrovaly jako oko v hlavě. Když se žena vdávala a odcházela z domu, odnesla si jen malý trýbek ledňáčka, nikdy ne rostlinu. To by totiž vynesla z domu štěstí. Po tom o něj s láskou celý život pečovala, aby bylo manželství šťastné.

Ještě dnes můžeme vídat třicetileté i starší rostliny přes metr vysoké a široké.

Cesmína a další

K Vánocům se pěstovaly i květiny, které měly ozdobné rudé plody. Je to například známá cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium) nebo klíman (Ardisia crispa) z jihovýchodní Asie, který se vyznačuje tím, že jsou na víceletých keřících krásné rudé loňské i letošní plody.

Jinou hrnkovou vánoční květinou ozdobnou plody býval středomořský, dnes již vzácný listnatec bodlinatý (Ruscus aculeatus). Roste velmi pomalu a byl květinovou vzácností i v 50. letech minulého století. Pěstoval se pro rudé plody, které byly ozdobou vánočních prostor. Na trhu bývají pouze jeho bělené nebo barvené stonky využívané do suchých vazeb.

Je mnoho dalších hrnkových květin, které se pěstovaly k Vánocům a stále se tak pěstují. Jako příklad lze uvést kdysi oblíbené primulky, cinerarie, gloxinie a kalceolarie čili pantoflíčky. Potom to byla nezbytná vonná rezeda, která se pěstovala po celý rok, tedy i k Vánocům jako hrnková nebo řezaná, drobné palmičky, cykasy, volkamérie čili klerodendrony, které pěstovala Božena Němcová, dále azalky, orchideje, rychlené cibuloviny, šeříky v květináčích nebo řezané, ale také bílé růže, čilimníky a akácie lidově nazývané mimózy a mnohé další.

Klerodendron

Klerodendron

Vánoční barvy

Význam pro spojení se svátky mají také barvy:
Bílá je barvou jasného dne, který se od Vánoc nezadržitelně prodlužuje.
Zelená je od pohanských dob symbolem věčného života a odolnosti stálezelených dřevin vzdorovat kruté zimě.
Barva rudá představuje životodárnou krev a rovněž připomíná sluneční kotouč, který mívá v zimních měsících ohnivě červenou barvu.
Zlatá odedávna symbolizuje slunovrat a slunce, které se po pošmourných dnech opět navrací.

šťavel Deppeův

Šťavel Deppeův (Oxalis deppei)

Čtyřlístek

V roce 1904 si zahradník T. Klečka posteskl: „Kupující obecenstvo podléhá módě, mysl jeho žádá si stále změnu. Všeobecně bývá požadováno jen zboží ledabylé, vše solidní a drahé upadá v zapomnění. Lid baží po senzaci, a tudíž je na vynalézavých hlavách by něčím novým chuť ke kupování navnadily. A to jen potud, než se dotyčná věc přežije“. Sám ovšem v tomtéž roce uvedl na český vánoční trh čtyřlístek pro štěstí čili šťavel Deppeův (Oxalis deppei). Ten je už více než století oblíbenou vánoční květinou a ještě nás neomrzel.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x