Vánoční poklad s vůní: rychlené konvalinky krok za krokem

24. 11. 2020

Konvalinka kvete v květnu a přitom voní. Jarní potěšení z této byliny si můžeme dopřát o Vánocích. Konvalinka se dá úspěšně rychlit.

Máme-li na zahrádce záhonek konvalinek, pak nám nic nebrání, abychom si tuto ozdobu vánočního stolu sami vypěstovali.

Rychlená konvalinka v hrnkovém aranžmá

Posel Vánoc? Proč ne.

Květuschopný puk

rychlení se používají oddenky s pupenem, ve kterém je zárodek květu. Ten se v pupenu vytvoří v červenci až srpnu třetího roku pěstování. Takovýmto oddenkům se v zahradnické hantýrce říká květuschopný puk.

V zahradnických podnicích se konvalinka pěstuje tři roky na záhoně. Na podzim posledního roku, když rostliny ukončí vegetaci, se opatrně vyrývá vidlemi. Oddenky jsou navzájem srostlé, na první pohled mají vzhled urostlého pýru. Teď je potřeba je od sebe opatrně oddělit.

Vyrýváme oddenky konvalinek

Skrumáž oddenků vyryjeme vidlemi

Silným květuschopným pupenům se snažíme zachovat co nejvíce kořenů.

Následuje třídění, to spočívá v tom, že se přebírají puky na ty, ve kterých je založeno květenství, a na ostatní, které skrývají v pupenu pouze zárodky listů.

Třídění vyžaduje zkušenost: Květuschopné pupeny jsou na pohmat tvrdé, nejsou pravidelně kuželovité a mají na krčku tři a více jizev po odpadlých listech.

Obnažený květní pupen

Květní pupen s odstraněnými šupinami

  • Na zkoušku můžeme z jednoho květuschopného pupene oloupat šupiny a nalezneme v něm vedle kuželovitého zárodku listů i zárodek květenství.

Puky jednotlivých skupin svážeme do svazečků a založíme je do půdy na bezmrazém místě.

Probouzení v teplé lázni

Proto, aby konvalinka vykvetla před Vánocemi, je potřeba přerušit dormanci květních pupenů. K tomu se používá teplá vodní lázeň. Tento bezpečný postup zavedl v roce 1909 Dr. Molisch.

Puky připravené po koupeli k výsadbě

Konvalinkové puky po teplé koupeli

Oddenky určené k rychlení namočíme do vody teplé 32 až 34 °C na 12 až 14 hodin. Teplotu musíme kontrolovat teploměrem. Zahradnické podniky mají pro tento účel vytápěné nádrže. Při rychlení několika svazků můžeme použít například plastový kbelík. Svazky musí být zcela ponořené do vody, je potřeba je zatížit, aby neplavaly. Nádobu přikryjeme dekou tak, aby voda chladla co nejpomaleji. Teplotu průběžně kontrolujeme a při poklesu přiléváme teplou, nikoliv horkou vodu.

Substrát z pilin

Jako substrát pro vlastní rychlení se nejlépe osvědčily piliny z měkkého dřeva. Nevhodné jsou dubové piliny nebo piliny se zbytky lepidel a laků.

Sázení květuschopných konvalinkových puků

Sázení zárodků kvetoucích konvalinek do pilin v bedýnce

  • Důležité je piliny namočit do vody na 24 hodin před použitím.

Puky, které prošly teplou lázní, vysazujeme bez prodlevy do bedýnek. Na dno bedýnky a k jedné straně dáme asi 2cm vrstvu pilin a postupně klademe puky pupenem vzhůru vedle sebe v rozestupu asi 2 až 3 cm.

  • Když je řádek vysazený, oddělíme ho od dalšího řádku vrstvou pilin a přimáčkneme.
  • Když je celá bedýnka vysazená, přikryjeme ji ještě 2 cm vrstvou pilin.
  • Dobře zalijeme vlažnou vodou.
Bedýnka s puky konvalinek

Substrát z pilin s vysazenými konvalinkovými puky

Už za tři týdny

Rychlení trvá v závislosti na teplotě asi 21 dní.

Osazenou bedýnku dáme na místo, kde je tma, teplota kolem 25 °C a vysoká vzdušná vlhkost. Optimální teplota je 27 °C v pilinách v bedýnce a 23 °C v prostoru, kde konvalinky rychlíme.

Piliny mají malou vodní kapacitu, proto musíme každý den bedýnky kontrolovat a případně zalít vlažnou vodou. Přeschnutí pilin může zkazit naše úsilí.

Zdárný průběh rychlení konvalinek

Rychlení probíhá podle plánu

Konvalinkové puky začnou pomalu rašit a zhruba kolem 15. dne jsou vysoké 10–12 cm. To je chvíle, kdy bedýnky vyndáme na světlo. To zajistí, že konvalinky nebudou příliš vysoké a postupně získají světle zelenou barvu. Když konvalinka začíná nakvétat, snížíme teplotu až na 10 °C, aby se rostliny otužily. Teplotu můžeme snížit k 5 °C a tak pozdržet plný výkvět rostlin v případě, že rychlení proběhlo za kratší dobu, než jsme počítali.

Aranžmá s mechem a větvičkami

Vyrychlené konvalinky sesazujeme do misek. Jako substrát použijeme opět dobře namočené piliny. Vysazené misky důkladně zalijeme a můžeme piliny zakrýt mechem a přizdobit malými větévkami borovice vejmutovky.

  • Vyšší rostliny můžeme použít samozřejmě jako řezané do kytiček.
Konvalinkám sluší mech i jehličí

K Vánocům můžeme konvalinky sesadit do hrnkového aranžmá

Pouze pro zahradní kultivary

Při rychlení konvalinky si musíme dávat pozor, abychom použili zahradní kultivary. Oddenky konvalinky z přírodních porostů nejsou k rychlení vhodné.

Pokud nám z rychlených puků vyrostou převážně listy, je problém ve třídění: Omylem jsme rychlili oddenky, které neměly pupeny se zárodky květů.

Nedodržení délky a teploty vodní lázně má za následek špatné a nerovnoměrné rašení konvalinek při rychlení.

Věnujeme-li konvalince v průběhu rychlení potřebnou péči, odvděčí se nám na Vánoce svojí křehkou krásou a příjemnou vůní. Potěšíme sebe i své blízké.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 9. 2024

Zeleninové záhony po sklizni upravíme a ještě využijeme

První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x