Pokojové rostliny potřebují v zimě co nejlepší světlo

17. 12. 2019

Pokojové rostliny zastavují během podzimu svůj růst. Aby později nezačaly chřadnout, dbáme na několik základních pěstitelských pravidel. Připomeňme si je:

 1. Úměrně s množstvím světla snižujeme zálivku a je-li to možné, dopřejeme pokojovkám maximální světelný požitek: Přesuneme je na okenní parapet nebo blíže k oknu. Vyplatí se také občas otočit květináčem, aby rostlina byla osvětlena rovnoměrně.

  Pokojové rostliny přemístíme na zimu za světlem

  Zima za oknem, rostliny u okna, aby měly dost světla; foto Shutterstock

 2. Nadměrnému výparu zálivkové vody bráníme kypřením substrátu.
 3. Rostliny potřebují také dostatek čerstvého vzduchu, ale při větrání je nevystavujeme průvanu, hlavně v mrazivém počasí.
 4. Tropické druhy mají zvýšené nároky na vzdušnou vlhkost, kterou zajistíme pravidelným rosením měkkou odstátou vodou. Ty nejnáročnější rostliny postavíme na misku s keramzitem, do kterého pravidelně doléváme vodu.
 5. Odstraňujeme prach z listů jemným setřením papírovým kapesníčkem a občasným osprchováním vlažnou vodou. Kouř z cigaret ve zvlášť uzavřených místnostech květinám škodí stejně jako lidem.

  V interiéru občas setřeme z listů prach

  Rostlinám otíráme listy, aby na nich nezůstával prach; foto Shutterstock

 6. Krátký den spolu s menším množstvím světla květiny oslabuje a vytváří vhodné podmínky pro rozvoj nejrůznějších chorob a škůdců. Pravidelná kontrola zdravotního stavu a včasný zásah je pak na místě.

O pokojové rostliny pečujeme s láskou a dopřejeme i jim v tomto období svého druhu odpočinek; intenzivněji zalévat, hnojit a přesazovat je začneme až nějaký čas po zimním slunovratu.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

2. 3. 2024

První jarní květy rozvíjejí dřeviny a trvalky

V teplejších oblastech zpravidla již koncem února rozkvétají první jarní květy. Při aktuálně chladnějším počasí se květy objeví v březnu. Nejčastěji však kvetou během obou měsíců.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x