Ke stínění skleníku poslouží réva, proti škůdcům lepové desky
27. 4. 2020Skleník během vegetace stíníme různými způsoby: nátěry, rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy.
Naše zahrady mají většinou mírné mikroklima, je proto snadné pěstovat hroznové víno i mimo vinařské oblasti.
Révě se tak může výborně dařit ve stěně stojící na slunném místě, chráněném proti větru. V méně příznivých podmínkách prospívá réva pouze na jihovýchodních až jihozápadních stěnách.
Duben je vhodným termínem pro výsadbu révy. Po ujmutí sazenice dobře využijí zimní vláhu.
Při výsadbě je třeba splnit hlavně požadavek na teplotu půdy kolem 10 °C. Hrnkovanou révu vysazujeme později v květnu a červnu. Révu pravokořennou, zkrácenou na 1–2 očka sázíme tak, aby horní očko bylo v úrovni terénu, u sazenic roubovaných má místo roubování být 2–3 cm nad půdou. Po výsadbě je doporučováno překrytí oček nad půdou lehkou zeminou (rašelinou, listovkou ap.), abychom očka chránili před zaschnutím.
Jednoleté dřevo révy je již pružné a dobře se ohýbá. Drobné praskání při ohýbání nepředstavuje v jarním období už žádné riziko.
Po vyrašení a dosažení délky asi 10 cm začneme mladý výhon vyvazovat k oporám a konstrukcím.
Odhrábneme přikrývku ze zeminy a pokud objevíme kořínky i na roubu, odstraníme je. Za sucha nezapomeneme mladé rostliny zalévat, případně si pomůžeme mulčováním.
Ve druhé polovině září jsou v našich podmínkách již běžné noční mrazíky. Pamatujeme proto na všechny choulostivé rostliny a umístíme je do bezpečnějších míst. Na noc je přeneseme domů, nebo aspoň chráníme rohožemi, fólií nebo netkanou textilií.