Vinnou révu vyvazujeme k oporám a konstrukcím

28. 4. 2020

Naše zahrady mají většinou mírné mikroklima, je proto snadné pěstovat hroznové víno i mimo vinařské oblasti.

Révě se tak může výborně dařit ve stěně stojící na slunném místě, chráněném proti větru. V méně příznivých podmínkách prospívá réva pouze na jihovýchodních až jihozápadních stěnách.

réva vinná na vodorovné opoře

Zrající réva na dřevěné opoře v horské vinici. Atypický způsob vedení révy nejspíše využívá faktu, že se půda během dne zahřívá a akumuluje teplo, které v noci zpětně vyzařuje. Díky tomu hrozny zrají dříve a mají větší množství cukru. Hrozny také rychleji osychají a nehnijí. Foto Shutterstock

Duben je vhodným termínem pro výsadbu révy. Po ujmutí sazenice dobře využijí zimní vláhu.

Při výsadbě je třeba splnit hlavně požadavek na teplotu půdy kolem 10 °C. Hrnkovanou révu vysazujeme později v květnu a červnu. Révu pravokořennou, zkrácenou na 1–2 očka sázíme tak, aby horní očko bylo v úrovni terénu, u sazenic roubovaných má místo roubování být 2–3 cm nad půdou. Po výsadbě je doporučováno překrytí oček nad půdou lehkou zeminou (rašelinou, listovkou ap.), abychom očka chránili před zaschnutím.

Mladý výhon révy

Mladý výhon révy bude brzy potřebovat vyvázat k opoře; foto Shutterstock

Jednoleté dřevo révy je již pružné a dobře se ohýbá. Drobné praskání při ohýbání nepředstavuje v jarním období už žádné riziko.

Po vyrašení a dosažení délky asi 10 cm začneme mladý výhon vyvazovat k oporám a konstrukcím.

Odhrábneme přikrývku ze zeminy a pokud objevíme kořínky i na roubu, odstraníme je. Za sucha nezapomeneme mladé rostliny zalévat, případně si pomůžeme mulčováním.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x