Otužilé letničky vyséváme v dubnu rovnou na záhon

11. 4. 2020

Mnoho letniček je možné vysévat přímo na stanoviště – na letničkový záhon nebo mezi trvalky. V klimaticky nepříznivých oblastech se však vyplatí předpěstování letniček v poloteplých podmínkách.

Pro přímý výsev letniček vybíráme slunečná stanoviště s kyprou humusovou půdou. Dobré je zapracování prosetého kompostu asi měsíc před výsevem v dávce 5–10 l /m². Osivo sejeme na široko, nebo položením snadno dělitelných výsevných pásků. Hloubka závisí na velikosti semínek; drobnější umístíme do menší hloubky a větší semínka hlouběji.

Iberka okoličnatá

Iberka okoličnatá (Iberis umbellata), foto Miloš Kožešník

Otužilci mezi letničkami

Do volné půdy přímo vyséváme tyto otužilé letničky: měsíček (Calendula), ostrožku (Consolida), lokanku (Clarkia), svlačec (Convolvulus tricolor), zářivku (Godetia), šáter (Gypsophila), iberku (Iberis), černuchu (Nigella), slunečnici (Helianthus), hrachor (Lathyrus odoratus), slézovec (Lavatera), rýt (Reseda) i afrikán (Tagetes) a další.

Předpěstované otužené letničky

Na záhony nyní vysazujeme předpěstovanou a otuženou sadbu odolných letniček, pokud jsme je v březnu vyseli do studeného pařeniště. Například hledíky (Antirrhinum), limonky (Limonium), fialy šedé (Mathiola incana).

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Krásný den!

Vysoká krásenka, nízký měsíček, afrikán (v mnoha výškách podle druhu) a nizoučká tařička kvetou po celé léto až do mrazů. Iberku a len velkokvětý po odkvětu sestřihněte na polovinu výšky – po pár týdnech opět nasadí poupata. Vysoká ostrožka, plazivý svlačec a černucha s nitkovitými listy a nezvyklým tvarem květu kvetou jen krátce, to však neznamená, že byste se jim měli vyhýbat – vždy je kombinujte s déle kvetoucími letničkami pro krátkodobé oživění a proměnu záhonu.

Obecně u všech letniček platí, že pečlivé odstraňování semeníků hned po odkvětu přispívá k bohatšímu a delšímu kvetení. Pak samozřejmě nemůžete sklízet semena, musíte je pro následující sezónu opět koupit a to nemusí být zrovna levné. Musíte si vybrat.

Hodně radosti z pěstování přeje

Milan C.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 10. 2024

Barevný podzim může mást; nové rostliny však potřebují zálivku

Ač se to díky mlhám a občasnému mrholení nezdá, v říjnu může být poměrně sucho. Vláha v půdě se po horkém létě obnovuje jen pomalu. S tím musíme počítat při výsadbě nových rostlin, které důkladně zaléváme.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x