Také v létě lze roubovat. V tomto období řežeme rouby bezprostředně před použitím. Chybí-li nám dostatek materiálu k roubování, můžeme očkovat.
Podmínkou pro letní roubování za kůru a očkování do T-řezu je, aby podnože byly v míze. U roubování kopulací nebo anglickou kopulací to není tak nutné. Očkovat a roubovat lze i v případě, že podnož mízu nemá. Pak se používají jiné postupy (cip budding, Fokertův způsob)
K letnímu roubování i očkování jsou vhodné letošní vyzrálé letorosty.
Pro roubování za kůru platí u jednotlivých ovocných dřevin následující termíny:
Očkujeme ve stejných termínech.
Pokud štěpujeme za kůru, využíváme k tomu (u podnože) nejsilnější mladé výhony, nebo roubujeme do staršího dřeva pod místem, kde se neujaly rouby dřevité zimní. Zda se štěpování podařilo, poznáme zhruba po 14 dnech, až zbytek listového řapíku snadno odpadne.
Po nezdařeném jarním roubování odřízneme nesrostlý roub a několik centimetrů podnože – tady roubujeme za kůru.
Přirostlé rouby by neměly prorůst, měly by začít rašit až na jaře příštího roku.
Jsou-li podnož a roub stejné síly, použijeme kopulaci. Na silnějších větvích roubujeme za kůru různými metodami nebo například Tittelovou metodou.
Kresba a foto Shutterstock
Zahrada se připravuje k zimnímu odpočinku. Okrasné stromy a keře vystřídaly všechny odstíny podzimních barev, které se k radosti našich očí tu a tam vykoupaly v odlivu slunečních paprsků.