Očkování ovocné růže na kořenový krček růže šípkové

14. 7. 2020

Otázka: Rád bych si sám namnožil plodovou růži. Líbí se mi nejen její šípky, ale i květy. Jaký postup byste zvolil?

Odpověď: I když se růže dají množit semenem, je to zdlouhavější, navíc potomci nemusí mít stejné vlastnosti. Doporučoval bych proto nepřímé vegetativní množení očkováním na kořenový krček vybraného méně trnitého typu růže šípkové (například Pávův červený šípek).

Tento způsob je shodný s tím, jak se množí většina odrůd okrasných růží (velkokvěté, mnohokvěté, pnoucí, sadové a další).

Očkování na kořenový krček růže

Postup při očkování růží na kořenový krček. Vlevo očkovanec po zavázání gumičkou.

  1. Na jaře zaškolkujete (vysadíte) poměrně mělce podnož šípku, poté nahrnete, necháte zakořenit a růst do poloviny července až srpna.
  2. V létě odhrnete zeminu a na zmíněný krček po očištění měkkým hadříkem vsadíte očko seříznuté se štítkem kůry plodové růže (Rosa villosa Karpatia; kultivar velkoplodé ovocné růže) a zavážete gumičkou nebo páskou PVC. Během dvou dnů až tří týdnů očko přiroste, úvazek povolíte, a odpadne-li řapík u očka a štítek zůstává zelený, je to známka, že se očko ujalo.
  3. Na zimu (v polovině listopadu) půdu opět přihrnete k očkovancům, aby ušlechtilé očko nevymrzlo.
  4. Zjara jen seříznete podnož asi tři až pět milimetrů nad očkem a již se můžete těšit, že po zaštípnutí ušlechtilého letorostu dojde k rozvětvení.
  5. Do podzimu je keř připraven k výsadbě na trvalé místo.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Sháním podnože nejlépe pávův šípek cca 100ks mûžete paradit kde?

Podnožová školka z Lysé nad Labem je každý rok nabízí, ale nevím jestli není pozdě. Obyčejně když nemají, pošlou Vás dál.
Možná je dělá, nabízí Sempra Litoměřice. Jestli dělají růže, vědí odkud podnože sehnat – nedělají-li si je sami. Zkuste se poptat v růžových školkách, třeba něco „pustí“. Poptejte se tam. Třeba jí máte „za rohem“.
Když ještě někde stihnete obrat semena Rosa multiflora, můžete si je vysít. Ty zpravidla nepřeléhají, tak jak to dělá Rosa canina.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 7. 2024

Co dělat v zahradě proti padlí na okrasných rostlinách

Vysoké denní teploty a chladno v noci podporují rozvoj padlí. Najdeme ho na listech růže, hortenzie, šeříku, tavolníku, dřišťálu, mahonie, hlohyně a dalších. Rozvoj infekce zastaví včasný chemický zásah.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x