Kdy odebrat rouby pro zimní a jarní roubování
18. 12. 2022Lidé se od nepaměti snaží přizpůsobit vlastnosti rostlin svým potřebám. Ovocné druhy se nejprve naučili množit, posléze poznali roubování.
Máme ovocný strom, který pro nás má ideální vlastnosti, jako je plodnost či chuť? Roubování je vhodný způsob, jak je přenést na další podnože.
Znám jedince, kteří už mají rouby peckovin nařezány. Řežou je hned po opadu listů, tak jako se to dělá u ořešáku. Já dávám přednost řezání roubů peckovin v prosinci.
Pokud se nechystá nějaké výrazně mrazivé počasí, dá se řez posunout ke konci roku. Na jádroviny je čas, stejně jako na rouby a řízky bobulovin. U rybízů a angreštů je ale dobře mít je nařezané do poloviny ledna, protože raší dosti časně.
Na roubování v ruce si nakopeme podnože před mrazy a uložíme je tak, aby nám do ledna nezamrzly a mohli jsme je vyzvednout a pracovat s nimi.
V ruce lze roubovat jak jádroviny, tak peckoviny a bobuloviny. Práci je třeba si připravit a promyslet, aby rouby a podnože nebyly moc dlouho v teple a podnožím neosychaly kořeny. To platí v případě, že roubujeme ve vytopeném prostoru.
Pokud roubujeme na podnože vegetativně množené, ujímají se na nich sazenice i rouby solidně, prakticky ze 100 %. Horší je to v případě, pokud používáme podnože semenné, které mají jen několik silných kořenů. Ty se ujímají pomaleji, kořenová soustava si s růstem dává na čas.
Procento ujmutí a prorašení roubů zvyšuje máčení roubu a části podnože do voskové lázně i použití látek na namáčení kořenů podobných agaru či použití Hydrogelu. Zkrátka něčeho, co brání vysychání kořenů i při přechodném nedostatku vody v okolí. Také můžeme použít i stimulátor vhodný na dřevité řízky.
Předpokladem úspěchu je časná výsadba, aby sazenice chytily zimní a časně jarní vláhu. Roubujeme prakticky všemi možnými způsoby, vhodnými na zimní roubování – kopulace, anglická kopulace, kozí nožka, plátování, roubování strojkem, do rozštěpu apod.
U peckovin je ujímání roubů jak při roubování v ruce, tak i na stanovišti poněkud horší. Důležité jsou opravdu kvalitní rouby, tzn.:
Pokud jde o péči o roubovance, neměla by se ani u jádrovin lišit od všeho uvedeného výše. Způsoby roubování jsou také totožné, jen rozštěp se u peckovin příliš nedoporučuje.
U rybízů roubujeme na podnož meruzalky zlaté, zpravidla jen kopulací, nebo anglickou kopulací. I tady je možné rouby i podnože ošetřit voskem, nějakým prostředkem vážícím vodu v okolí kořenů.
Navíc musíme dbát na vyšší úroveň hygieny rostlinných pletiv. Jak podnož, tak i rouby ošetřujeme přípravky určenými proti šedé hnilobě. Zejména pokud nejsou sklepy pravidelně dezinfikované, je výskyt šedé hniloby na rašících nebo už i rostoucích roubech dost vysoký.
Roubování lísky keřové na stromkový tvar není těžké. Je ale třeba počítat s tím, že podnož, líska turecká, má i na mladých přírůstcích silnou kůru. Proto se doporučuje mít roub v takové síle, aby se kryly svazky cévní, nikoli vnějšek roubu a podnože.
Roub u lísky se musí vázat pečlivě, menší silou, než je běžné u jiných druhů, aby se pletiva podnože nepoškodila.
Roubovat ořešák vlašský v ruce také lze, ale je to dost obtížné. Po naroubování je třeba uložit roubovance v teplém prostředí. Když roub s podnoží sroste, vrátíme stromek do chladu a na jaře ho vysadíme ven. Když dobu opětného zchlazení neodhadneme správně, stromek začne rašit a je zle.
Pokud máme nějaký svůj ořešák, který se léta pokoušíme naroubovat, ale marně, nařežeme si začátkem prosince rouby. Poté se zkusíme zeptat v některé školce, která ořešáky množí roubováním, zda by nám s roubem nepomohli.
Foto autor
Ve druhé polovině září jsou v našich podmínkách již běžné noční mrazíky. Pamatujeme proto na všechny choulostivé rostliny a umístíme je do bezpečnějších míst. Na noc je přeneseme domů, nebo aspoň chráníme rohožemi, fólií nebo netkanou textilií.