Ovocné stromky: rady k nákupu, ošetření kořenů a výsadbě

7. 10. 2019

Ovocné stromky zakoupené nejlépe u dobrých pěstitelů a v nejbližší ovocné školce postavíme před výsadbou na několik hodin do vody.

Pak ošetříme kořeny – hladce odstřihneme všechny poškozené a nemocné (nahnilé) a to až na zdravé dřevo tak, aby mírně šikmý řez směřoval po výsadbě směrem dolů do země.

Řez kořenů stromku před výsadbou

Těsně před výsadbou upravíme kořeny stromku; foto Shutterstock

Sázíme-li stromek do propustnější písčité půdy, namočíme mu kořeny do jílovité kaše tak husté, aby na kořenech ulpěla. Příměs jílu přidáme i do zeminy.

  • Pokud je to možné, stromek k výsadbě kupujeme tak, aby převoz od prodejce na zahradu proběhl co nejrychleji a aby výpěstek byl mimo půdu nebo vlhký substrát jen chvíli. Z toho pohledu se doporučuje upřednostnit kontejnerované stromky před prostokořennými ve fólii, tedy takové, které mají kořenový bal v květináči.

Stromek v dobré kondici a se všemi údaji na etiketě

Důležité je při nákupu pečlivě vybírat a koupit pouze zdravý, kvalitní a dobře narostlý stromek, prostý virů, bez přeschlých kořenů a se zárukou pravosti odrůdy.

Zboží má být označeno jako uznaná sadba a na etiketě výpěstku má být uvedena odrůda, podnož, mezištěpování, školka a jméno pěstitele. Jen školky každoročně podrobované přísné kontrole mohou prodávat zboží označené jako uznaná sadba.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

Zahrádkář 10/2019 Zahrádkářka 10/2019 předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

15. 10. 2019

Proč a kdy vysadit na zahradě lískové keře

Vysazujeme několik keřů, aby se navzájem dobře opylovaly, obvykle na vzdálenost tři až čtyři metry od sebe. Lísku můžeme vysadit na jaře nebo na podzim.

zobrazit další rady a tipy