Ovocné stromky: rady k nákupu, ošetření kořenů a výsadbě

7. 10. 2019

Ovocné stromky zakoupené nejlépe u dobrých pěstitelů a v nejbližší ovocné školce postavíme před výsadbou na několik hodin do vody.

Pak ošetříme kořeny – hladce odstřihneme všechny poškozené a nemocné (nahnilé) a to až na zdravé dřevo tak, aby mírně šikmý řez směřoval po výsadbě směrem dolů do země.

Řez kořenů stromku před výsadbou

Těsně před výsadbou upravíme kořeny stromku; foto Shutterstock

Sázíme-li stromek do propustnější písčité půdy, namočíme mu kořeny do jílovité kaše tak husté, aby na kořenech ulpěla. Příměs jílu přidáme i do zeminy.

  • Pokud je to možné, stromek k výsadbě kupujeme tak, aby převoz od prodejce na zahradu proběhl co nejrychleji a aby výpěstek byl mimo půdu nebo vlhký substrát jen chvíli. Z toho pohledu se doporučuje upřednostnit kontejnerované stromky před prostokořennými ve fólii, tedy takové, které mají kořenový bal v květináči.

Stromek v dobré kondici a se všemi údaji na etiketě

Důležité je při nákupu pečlivě vybírat a koupit pouze zdravý, kvalitní a dobře narostlý stromek, prostý virů, bez přeschlých kořenů a se zárukou pravosti odrůdy.

Zboží má být označeno jako uznaná sadba a na etiketě výpěstku má být uvedena odrůda, podnož, mezištěpování, školka a jméno pěstitele. Jen školky každoročně podrobované přísné kontrole mohou prodávat zboží označené jako uznaná sadba.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

7. 7. 2022

Jahodník po sklizni potřebuje letní péči: čištění, pletí, výživu

Po sklizni pečujeme o jahodník podle stáří porostu. Buď odstraňujeme šlahouny, okopáváme a plejeme, nebo záhon rušíme, případně plánujeme výsadbu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x