Rozmanitost odrůd jabloní je tradiční i praktická pro opylení

5. 10. 2019

Jabloně v zahradách a sadech patří mezi cizosprašné ovocné stromy, které se opylují navzájem. Potřebují kvést v téže době a také hmyz.

Díky tradičně rozšířenému pěstování jabloní a množství vyšlechtěných odrůd jen výjimečně neplodí kvůli neopylení. Jen některé dvojice odrůd se k sobě nehodí. Ani krátká doba kvetení některých odrůd se nemusí projevit, protože v sousedství vždy nějaké kvetou.

Otakárek fenyklový (Papilio machaon)

Otakárek při sběru nektaru opyluje květy jabloní; foto Shutterstock

Přesto je dobré se při nákupu odrůdy zajímat o opylovací schopnosti také u jabloní. Na každou jednu mateřskou odrůdu se doporučuje počítat se dvěma až třemi otcovskými odrůdami, které rostou poblíž a kvetou ve stejném čase.

Ke cti mnoha pěstitelů patří, že přeroubováním udržují ve svých zahradách starší, chuťově dobré, hodnotné a prověřené odrůdy.

K řadě standardních oblíbených odrůd přibývají každý rok nové, a tak je z čeho vybírat a proč další jabloně vysazovat.

K odrůdám, které se sklízejí v závěru sezony, patří Goldstar, Delicious zlatý, Melrose, Jonathan, Šampaňská reneta, Boskoopské. Nejpozději sklízíme Idared, Zvonkové, Angold, Florinu, Starking, Gloster 69, Rosanu, Ontario a Granny Smith.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

Zahrádkář 10/2019 Zahrádkářka 10/2019 předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

15. 10. 2019

Proč a kdy vysadit na zahradě lískové keře

Vysazujeme několik keřů, aby se navzájem dobře opylovaly, obvykle na vzdálenost tři až čtyři metry od sebe. Lísku můžeme vysadit na jaře nebo na podzim.

zobrazit další rady a tipy