Rozmanitost odrůd jabloní je tradiční i praktická pro opylení

5. 10. 2019

Jabloně v zahradách a sadech patří mezi cizosprašné ovocné stromy, které se opylují navzájem. Potřebují kvést v téže době a také hmyz.

Díky tradičně rozšířenému pěstování jabloní a množství vyšlechtěných odrůd jen výjimečně neplodí kvůli neopylení. Jen některé dvojice odrůd se k sobě nehodí. Ani krátká doba kvetení některých odrůd se nemusí projevit, protože v sousedství vždy nějaké kvetou.

Otakárek fenyklový (Papilio machaon)

Otakárek při sběru nektaru opyluje květy jabloní; foto Shutterstock

Přesto je dobré se při nákupu odrůdy zajímat o opylovací schopnosti také u jabloní. Na každou jednu mateřskou odrůdu se doporučuje počítat se dvěma až třemi otcovskými odrůdami, které rostou poblíž a kvetou ve stejném čase.

Ke cti mnoha pěstitelů patří, že přeroubováním udržují ve svých zahradách starší, chuťově dobré, hodnotné a prověřené odrůdy.

K řadě standardních oblíbených odrůd přibývají každý rok nové, a tak je z čeho vybírat a proč další jabloně vysazovat.

K odrůdám, které se sklízejí v závěru sezony, patří Goldstar, Delicious zlatý, Melrose, Jonathan, Šampaňská reneta, Boskoopské. Nejpozději sklízíme Idared, Zvonkové, Angold, Florinu, Starking, Gloster 69, Rosanu, Ontario a Granny Smith.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x