Rozmanitost odrůd jabloní je tradiční i praktická pro opylení

5. 10. 2019

Jabloně v zahradách a sadech patří mezi cizosprašné ovocné stromy, které se opylují navzájem. Potřebují kvést v téže době a také hmyz.

Díky tradičně rozšířenému pěstování jabloní a množství vyšlechtěných odrůd jen výjimečně neplodí kvůli neopylení. Jen některé dvojice odrůd se k sobě nehodí. Ani krátká doba kvetení některých odrůd se nemusí projevit, protože v sousedství vždy nějaké kvetou.

Otakárek fenyklový (Papilio machaon)

Otakárek při sběru nektaru opyluje květy jabloní; foto Shutterstock

Přesto je dobré se při nákupu odrůdy zajímat o opylovací schopnosti také u jabloní. Na každou jednu mateřskou odrůdu se doporučuje počítat se dvěma až třemi otcovskými odrůdami, které rostou poblíž a kvetou ve stejném čase.

Ke cti mnoha pěstitelů patří, že přeroubováním udržují ve svých zahradách starší, chuťově dobré, hodnotné a prověřené odrůdy.

K řadě standardních oblíbených odrůd přibývají každý rok nové, a tak je z čeho vybírat a proč další jabloně vysazovat.

K odrůdám, které se sklízejí v závěru sezony, patří Goldstar, Delicious zlatý, Melrose, Jonathan, Šampaňská reneta, Boskoopské. Nejpozději sklízíme Idared, Zvonkové, Angold, Florinu, Starking, Gloster 69, Rosanu, Ontario a Granny Smith.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

28. 2. 2020

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy