Jaké ovocné stromy pěstovat na zahradách a které odrůdy?

28. 4. 2018

Květnový Zahrádkář roku 2018 pozval k rozhovoru Josefa Suse, znalce ovocnářství, aby mu popřál k sedmdesátinám a pro čtenáře vyzvěděl pěstitelské tipy.

Odborník s praxí na významném šlechtitelském pracovišti v Holovousích a se zkušenostmi z výuky studentů zemědělské univerzity čerpá své poznatky také z dlouholetého kontaktu s profesionálními a hobby ovocnáři. Mnozí pokročilí znají články doc. Ing. Josefa Suse, CSc., nebo se s ním setkali na přednáškách či seminářích nebo při ukázkových akcích.

Ale jeho doporučení budou jistě zajímavá i pro ty, kteří teprve objevují, jak úžasné děje se na zahradě odehrávají a že se dají s patřičnou pokorou i podpořit. Vybrali jsme dvě otázky a odpovědi, další najdete v Zahrádkáři 5/2018.

Jaké ovocné stromy doporučuješ pěstovat na zahrádkách?

Určitě záleží na velikosti zahrady a znalostech. Pokud o tom mnoho nevíš, můžeš mít s odrůdami na zakrslých a slabě rostoucích podnožích problémy. Slabá podnož potřebuje dobře zpracovanou půdu, kvalitní výživu, bezplevelný příkmenný pás, ochranu proti škůdcům

Univerzálem s menšími nároky jsou volně rostoucí zákrsky nebo zploštělé stěny. Pokud máš širší znalosti, je možné volit intenzivnější tvary. Štíhlé vřeteno je standardem pro poučené, zkušené zahrádkáře, nebo ty, co se chtějí učit.

Návrat k vyšším tvarům je doprovodná aktivita pro ty, kdo mají větší plochy. Nové odrůdy nejsou na vyšších tvarech dlouhodobě odzkoušené, volil bych středně nebo slabě rostoucí odrůdy, které plodí bohatě i na nízkých tvarech. Nemusím je pravidelně zavlažovat, nemusím pravidelně hnojit, ochrana nebo řez nejsou tak náročné. Musím se ovšem spokojit s menší úrodou z plochy.

Obecně je větší šance získat bioovoce z vysokokmenů osvědčených, třeba lokálních odrůd, nízké tvary bývají při omezené péči zranitelnější. Mnozí oceňují dlouhověkost větších stromů, které zároveň poskytují v létě blahodárný stín.

Meruňka Velkopavlovická

Odrůda Velkopavlovická

Jaké máš oblíbené odrůdy?

U jabloní dávám přednost odrůdám vyšlechtěným ve Střížovicích, protože tam je většina z nich podle mého gusta, s chutí sladce navinulou nebo až navinule sladkou. Jsou to odrůdy odolné proti strupovitosti, tedy s omezenou fungicidní ochranou. Ze žlutoplodých je to například Opál, Sirius, z červenoplodých Rosela, Topaz Red.

Z podzimních hrušek bych jmenoval hlavně Konferenci, ze zimních chutné a zároveň trvanlivější: Astra, Bohemica, Petra.

Z třešní bych do zahrádek doporučil ty rané, které unikají náletu vrtule třešňové: Karešova, polochrupka Burlat nebo Kasandra. Je u nich jistota, že pokud je sklidíme včas, nebudou červivé.

Kasandra odolná vůči vrtuli třešňové

Kasandra, odrůda odolná vůči vrtuli třešňové, foto Tomáš Jan

Z višní především ty s charakterem sladkovišní, třeba Érdi Bötermö nebo Újfehértoi Fürtös ve formě malých tvarů, což považuji za neméně důležité i u třešní.

Z broskvoní zmíním klasickou žlutomasou Harbrite a Envoy, nebo novější odrůdu s jemně plstnatou slupkou Miss Italia.

Z meruněk je pořád standardem chuťovka Velkopavlovická, také Orangered.

Foto autor

Zdroj Zahrádkář 5/2018

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den.
Plně souhlasím s tím , že na zahrádky patří malé tvary.
Mě osobně chutnají odrůdy od starého pána Otto Loudy co se týká jabloní . Mě u těch nových vadí já tomu říkám střížovická pachuť floribundy. Je ve všech mladších odrůdách.
Mě osobně se jeví pomalu všechny nové odrůdy i chuťově na jedno brdo.
Věřím tomu , kdyby jsem všechny nové odrůdy vysypal na jednu hromadu tak by bylo určeno tak dávám tomu 5%.
Už z poznatků z výstav , jak se stratí lístek s odrůdou , už je dilema.
Já osobně preferuji i chuťovou variabilitu plodu, kterou novinky neumí zaručit.
Je to můj názor.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

30. 11. 2023

Jak se doma starat o živý vánoční stromek, aby se mohl vrátit ven

Pořídíme-li si živý jehličnan v kontejneru s úmyslem využít ho jako vánoční stromek, je důležité ho postupně přivykat na teplejší prostředí, pravidelně ho zalévat a rosit. Také povánoční návrat do venkovních podmínek musí být pozvolný.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x