Vyséváme první letničky: gazánie, begonie, pantoflíčky, otočník

5. 1. 2022

Letničky, které vyžadují předpěstovat s velkým předstihem a ve vytápěném skleníku, můžeme nyní vysévat. Patří k nim například gazánie.

K vysévání můžeme vybírat begonie (Begonia semperflorens), petúnie (Petunia), gazánie (Gazania), nestařec (Ageratum), pantoflíčky (Calceolaria), otočník (Heliotropium). Později, již koncem ledna to může být i balzamina (Impatiens).

  • Proč se k tomuto typu časného výsevu nehodí okenní parapet? Současná délka dne a intenzita světla by rostlinám nestačily. Vypěstovali bychom jen vytáhlé a slabé semenáčky.

Begónie a petúnie mají velmi drobná semínka, která je nutné vysévat na povrch pečlivě urovnaného povrchu půdy a do vyklíčení se zakrývají tenkým papírem.

Vyzkoušejte pro letničky peletovaná semínka

Kvůli malé velikosti drobných semínek (begonie a petúnie) jsou v prodeji tzv. peletovaná semínka, která jsou potažena ochrannou vrstvou, většinou výrazné barvy. Takto ošetřená osiva jsou k mání v plastových ampulkách nebo v podobných obalech, které brání poškození povrchu peletovaného semene před výsevem.

Peletovaná osiva na letničky

Peletovaná osiva různorodých rostlin jsou chráněná barevnou vrstvou polymerové hmoty; foto Shutterstock

Po výsevu jsou pelety náročnější na vysokou vlhkost substrátu. Peletka musí být několikrát zalita, aby nasála vodu a praskla, nebo se peletovací hmota odplavila, a semínko mohlo vyklíčit. Udržujeme proto při klíčení pelet 100% vlhkost prostředí, nejlépe překrytím výsevní misky tabulkou skla nebo fólií.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x