Začal leden; doma lze rychlit kvítí a dát mu jméno z kalendáře

1. 1. 2022

Vegetace je v útlumu, půda zpravidla promrzlá v celé orniční vrstvě. Leden sice prodlužuje den, slunce však svítí v průměru jen 3 % z celoročního úhrnu.

Průměrná lednová teplota se pohybuje v rozmezí -0,91 a +3,18 °C. To v českých podnebných podmínkách odpovídá nejchladnějšímu měsíci v roce. Z minulosti však máme k dispozici záznamy o velmi teplých lednech. Například v roce 1796 byla v pražském Klementinu naměřena průměrná teplota 5,8 °C.

V zahradě vidíme raději leden mrazivý, než teplý a deštivý. Vyšší teploty s sebou zpravidla přinášejí prodloužení zimy a tím i pozdní nástup jara. Také během ledna přizpůsobíme své aktivity v zahradě jak počasí, tak krátkým dnům. Je-li zima mírnější, můžeme se rostlinám věnovat podobně jako v prosinci nebo v únoru.

Convallaria majalis

Konvalinky vonné; foto Shutterstock

Tip: rychlení konvalinek na přelomu roku

Koncem prosince nebo i první den nového roku si můžeme zopakovat radost z barborek. Ke zlatici, která vykvete nejdříve, můžeme přidat větvičky modřínu, břízy.

Konvalinky raší

Konvalinky zatím ve sněhu; foto Shutterstock

Rychlené kvítí můžeme pojmenovat podle data řezu: 29. prosince to budou juditky, 1. ledna novoročenky, 3. ledna karinky

Pokud není zem zamrzlá a v zahradě rostou konvalinky, můžeme dobýt několik jejich puků. Jsou dosti podobné oddenkům pýru. Ty nejsilnější (dvouleté a tříleté) mají v sobě základy květenství. Doma je zkusíme přirychlit podobně, jako jsme to mohli udělat už na podzim pro vánoční kvetení.

Abychom rostlinu probudili, namočíme konvalinkové puky na 12 hodin do vody teplé 32°C. Pak je nasázíme do vlhkého písku nebo do hoblin do truhlíčku, ten zatemníme černou fólií nebo ho vložíme do nějaké krabice, do které neproniká světlo.

Truhlíček necháme v místnosti, ve které je cca 25 °C. Jakmile konvalinky vytvoří květní stvoly, přesadíme je do květináčků s lehčí humózní zeminou, nebo i do písku. S prodlužováním květenství jim začnou vyrůstat i listy. Celá procedura trvá asi tři týdny.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 3. 2025

Tři čtyři týdny trvá, než na jaře zakoření hlízy begonií

Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x