Od února přesazujeme pokojové květiny

18. 2. 2020

Krátce před novým vegetačním růstem nastává nejvhodnější období pro přesazování pokojových květin. S prodlužujícím se dnem se aktivují do nové sezony.

Rostlinu, kterou chceme přesadit, vyklepneme z květináče. Jedná-li se o květinu delší dobu nepřesazovanou se zplstnatělou vrstvou kořenů, je dobré tuto vrstvu narušit, případně i mírně odstranit pro lepší regeneraci kořenů.

Přesazování

Přesazujeme do většího kořenáče; foto Shutterstock

  • Přesazujeme do květináče s průměrem o 2–3 cm větším, než byl původní. Ve větším kořenáči by mohlo dojít ke zkysnutí substrátu, protože by v něm chyběly kořeny odebírající vláhu.
  • Na dno nového květináče počítáme asi se 2 cm drenážní vrstvy z hrubšího písku, menších oblázků nebo drcených střepů starých květináčů.
  • Substrát volíme podle nároků rostliny – doporučované je i jeho vylehčení hrubozrnným perlitem v množství asi 1/5 objemu.

Po přesazení rostlinu nepřihnojujeme, počkáme aspoň dva týdny.

Rostlinu přesadíme přibližně stejně hluboko, mírně přitlačíme a zalijeme.

Hyacintům a ostatním květinám pěstovaným v květináčích včas odstraňujeme odkvetlé květy. Rostliny dále zaléváme, příp. i přihnojujeme, aby cibule (či hlízy) získaly z listů zpět zásobní látky, které vyčerpaly v době kvetení.

Hyacinty

Hyacinty na parapetě připravené na jaro; foto Shutterstock

Cibule a rostliny vysadíme ven, až se oteplí

  • Před výsadbou ponoříme květináč i s rostlinou (například primulkou) do vody, abychom důkladně zavlažili kořenový bal. Půdu v místě výsadby vylepšíme kompostem.
  • Hyacinty, narcisy i tulipány nemusíme sázet hned, můžeme je nechat zatáhnout a zaschnout v květináči, přes léto uložit a zasadit do volné půdy až na podzim.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 7. 2024

Průklest třešně: letní výchovný řez, nebo jarní zmlazení?

Třešně nevyžadují velký a pravidelný řez, ale je dobré držet jejich tvar nižší, abychom neměli problémy se sklizní. Jejich korunky jsou řidší a plodí na dvouletém a starším dřevě z tzv. kyticových pupenů.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x