V srpnu řízkujeme pelargonie a přesazujeme čínské pivoňky

28. 8. 2023

V průběhu léta pelargonie pravidelně zaléváme a hnojíme. Nyní současně nastal čas nachystat si řízky pro výsadbu v příští sezoně.

Aby nám rozkvetlá zahrada dělala dlouho radost, je dobré se věnovat činnostem:

  • U okrasných rostlin odstraňujeme nevzhledné odkvetlé květy, u mnoha druhů tím i docílíme prodloužení kvetení.
  • Množíme pelargonie řízkováním.
  • V trvalkových záhonech a na skalce omezíme řezem bujné druhy, které utlačují sousední rostliny.
  • Dělíme opatrně starší trsy liliochvostců a sázíme je na slunné místo do úrodné, dobře propustné půdy.

    liliochvostce (eremurus)

    Krásně rozkvetlé liliochvostce

  • Vyštipujeme postranní poupata listopadek u rostlin pěstovaných pro jeden velký květ.
  • Rostliny v nádobách nadále pravidelně a vydatně zaléváme a přihnojujeme.
  • Nové letorosty vistárií zaštípneme za 3. až 4. listem, tím podpoříme jejich kvetení v příštím roce.
  • Sklízíme a sušíme květy slaměnek, smilku, limonek aj. do suchých vazeb.
  • Sbíráme a sušíme semena květin pro pěstování v příštím roce.
  • Očkujeme růže i jiné okrasné dřeviny a řízkujeme jehličnany.
  • Rovněž lze stále tvarovat živé ploty z listnatých dřevin. Jde jen o zásah do mladého letošního dřeva. Zmlazení či hlubší řez necháme raději na jiné měsíce.
  • Lze už množit řízkováním některé jehličnany (Cupressaceae) a stálezelené listnáče.
  • Z roubovanců odstraňujeme planý obrost.

Přesazujeme čínské pivoňky

Pivoňky patří mezi nejkrásnější, a přitom nenáročné květiny. K tomu ani nejsou náročné na péči. Na jednom stanovišti je můžeme ponechat i více než 10 let. Dobře snáší přísušek, což je pro naše klima poměrně důležitá vlastnost. Co ale potřebují, je  hluboká výživná půda a plné slunce.

rozkvetlé pivoňky

Pivoňky jsou krásné nejen na zahradě, ale dlouho vydrží i ve váze

Pokud chceme pivoňky přesazovat, měli bychom to udělat jedině koncem léta, kdy prodělávají odpočinek. Protože v jejich domovině, Asii, je v této době sucho. Nesázíme je příliš hluboko. To znamená, že pupeny na kořenovém krčku zasadíme ne víc jak 3 cm pod zem. Jinak nám totiž nepokvetou.

Pivoňky se hodí do malých zahrádek i do parků. Se svými mohutnými listy a nezvykle velkými květy se hodí spíš k dřevinám než do trvalkového záhonu. Řezané květy vydrží ve váze velmi dlouho a vykvetou i z úplně uzavřených, ale vybarvených poupat. Pivoňka by na zahradě určitě neměla chybět.

Množíme pelargonie

Nyní je vhodná doba pro řízkování pelargonií, především těch převislých. Při letních teplotách totiž řízky velmi rychle zakoření. Pro rozmnožování pečlivě vybíráme zdravé, dobře živené rostliny s dostatkem výhonů. Dodržování hygieny je základní předpoklad úspěchu. Vegetativně množené rostliny mohou být nakaženy virovými chorobami, proto při odebírání řízků z další rostliny dezinfikujeme nůž ponořením do lihu.

řízky pelargonií

Řízky pelargonií připravené k zasazení

Řízky by měly být asi 7 cm dlouhé. Upravíme je rovným řezem pod listem, který se u stonku odstraní včetně palistu, aby při zasazení nezasahoval řapík listu do substrátu. Optimální řízek by měl mít 2–3 kolínka.

Upravené řízky zasadíme kolíčkem do dezinfikovaných misek, malých květináčů, nebo truhlíčků. Pro zlepšení výsledku zakořeňování můžeme řeznou plochu řízku ošetřit ponořením do práškového stimulátoru, který podporuje tvorbu kořenů.

Substrát pro zakořeňování musí být kvalitní, pokud možno sterilizovaný. Výborně se osvědčila směs čistého jemně zrnitého písku s agroperlitem a trochou rašeliny v poměru 3:2:1.

řízky pelargonií

Již zasazené řízky pelargonií do kvalitního substrátu

Nádoby s řízky umístíme na lehce zastíněné světlé místo u okna, nebo na stole ve skleníku, fóliovníku či v pařeništi. Nádoby již nezakrýváme sklem ani fólií. Zálivku můžeme doplnit vhodným přípravkem na ochranu proti houbovým chorobám. Po celou dobu zakořeňování zaléváme opatrně, tedy rostliny nepřeléváme a nepoužíváme studenou vodu. Optimální teplota pro zakořeňování je ve dne i v noci 20–22 °C. Později, po 14 dnech, může být o něco nižší, především v noci. Při vyšší teplotě je potřeba opatrně větrat, případně jemně rostliny mlžit. Pozor na průvan, řízky ho nesnáší.

Pelargonie

Pelargonie snesou i přísušek

Za 3–4 týdny řízky zakoření a můžeme je přesadit do malých květináčů o průměru 6–8 cm. Královské pelargonie, respektive řízky jejich kultivarů zakořeňují většinou o 2 týdny déle.

Proto, abychom měli pelargonie košaté, musíme je zaštipovat. S tím začneme, když mají mladé rostliny 5–6 listů.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 5. 2024

Půda a květnová péče o ni: okopávka, kypření, mulčování

Po zimě má půda ideální drobtovitou strukturu a postupně během vegetace dochází ke slehávání vlivem gravitace. Zejména kořenové zelenině svědčí výsev do hlouběji prokypřené půdy. Také vývoji a plodnosti rostlin prospívá kypření a okopávka.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x