
Kdy sklízet květiny k sušení a kde rostliny sušit
23. 6. 2020Květiny k sušení sklízíme v termínu, který se nejlépe hodí pro uchování pěkného vzhledu, barvy i kvality květů. K sušení použijeme dobře větraný, tmavý prostor.
Jakkoliv prostě zní botanický název a lidové označení této rostliny – štětka soukenická, jednoduše bodlák, do vzpomínkové vazby patří.
Spolu s dalšími v pietním aranžmá uctívá Památku zesnulých. Je dostupným a trvanlivým rostlinným materiálem vhodným také k barvení.
Tvoření kytice pro Dušičky se může stát součástí piety, kterou chceme vyjádřit.
Tady je floristická inspirace k využití štětek:
Více než štětka soukenická (Dipsacus sativus) se používá štětka planá (Dipsacus fullonum), někdy zvaná také lesní. Rozdíl je ve velikosti štětky (strboulu). Soukenická má větší, válcovitější tvar až 9 cm velký, oproti 4–7 cm plané štětky.
Štětka planá je dvouletá rostlina rostoucí na skládkách, rumištích, štěrkovištích, okrajích lesů na hrázích apod. Bývá vysoká až do 2 metrů. Fialové kvítky rády navštěvují včely a motýli. Je to i léčivá bylina, sbírá se nať i kořen. Používá se při revmatismu a na kožní problémy. Zkoumá se i její použití při borelióze.
Drobnější příbuznou ze stejné čeledi je štětička chlupatá (Virga pilosa). Tento drobný bodláček kvete bíle menšími strbouly 1–3 cm velkými. Podobná je štětička větší (Virga strigosa).
Rostliny sbíráme v plné zralosti v září až říjnu, můžeme je ponechat v původních hnědých odstínech nebo mořit či stříkat barvou ve spreji.
Z polystyrenu vyřízneme kruh, který obalíme do jutové textilie a upevníme provázky. Bodláky napíchneme na drát a připevníme je po obvodu. Z provázku si můžeme vyrobit zajímavá ozdobná kolečka, která také umístíme do dekorace.
V prvním typu dekorace používáme suchý nebo preparovaný materiál, listy topolu bílého, šišky, santolinu, hortenzii, sušené kaštany, exotickou šištici a také vlněný motouz.
V druhé variantě jsou vedle bodláků použity snítky vřesu, hortenzie, čistce a větvičky jehličnanu.
Hliněný květináč polepujeme pomocí tavné pistole drobnými bodláčky. Uvnitř použijeme aranžovací hmotu, do které vpichujeme jehličnany a další rostliny, můžeme použít také květy karafiátů, které umístíme do plastových ampulí s vodou a ty můžeme poté obměňovat.
Slaměnou podložku omotáme jutou a pak stejně jako u květináče polepíme celou plochu bodláky, věneček můžeme přizdobit k pověšení nebo jako v tomto případě položit a upevnit na misku a naaranžovat jeho střed. Zde je zajímavé použití ještě kvetoucích fialových bodláčků štětky lesní.
V nádobě polepené šupinkami jedlových šišek je vypícháno podzimní aranžmá s květy štětky lesní.
Foto autorka
Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.