Prosinec pouští do zahrady zimu: „Račte vstoupit, madam “

1. 12. 2019

Jinovatka třpytící se na posledních zelených lístcích nebo už v holé koruně stromu přesvědčivě hlásí, že zima je tu a že umí být krásná.

Poslední měsíc roku, necelých 50 hodin průměrného slunečního svitu čili asi 2 % celoročního úhrnu, teplota půdy směřuje pod nulu. Ale také slunovrat, Vánoce, jinovatka, sníh, takový je prosinec.

Začátkem prosince je na povrchu půdy průměrná teplota asi 0,7 °C, o Vánocích už jen -1,5 °C, zato v metrové hloubce půdy je teplota ještě nad 4 °C.

V nížinách většinou ještě trvalá pokrývka sněhu neleží. Ve vyšších polohách se dny s celodenním mrazem a sněhem mohou objevit.

Dny se až do zimního slunovratu stále zkracují, a tak jsme vděční za každou hodinku pěkného počasí, abychom prošli sad nebo ovocnou zahradu a zkontrolovali, zda pod stromy nezůstaly shnilé (mumifikované) plody.

Do Vánoc lze za bezmrazého dne odebírat vyzrálé tenké rouby peckovin ze zdravých stromů a uložit je ve vlhkém chladném sklepě, nejlépe zapíchnuté do vlhkého písku nebo do půdy k severní patě stromu, případně do nádoby vlhkého písku, kterou ponecháme venku nebo v nevytápěném prostoru mimo dosah slunečních paprsků.

Ojíněný strom

Foto Pixabay

Na pozemku vystaveném slunci kontrolujeme nebo opravíme doporučovaný vápenný nátěr kmenů a silných kosterních větví. Nátěr bude stromy chránit proti velkým výkyvům teplot zejména v lednu a únoru.

Meruňkové barborky

Barborky z meruňky, foto J. Sus

Mokrý a těžký sníh opatrně shazujeme, aby nelámal větve.

Z třešní nebo jiných ovocných stromů můžeme pořídit větvičky na oblíbené barborky.

A když počasí nedovolí, zůstaneme doma a můžeme si například připomenout, že jsme v českém jazyce mohli rok počítat na víc období, než jak jsme dnes zvyklí:

V roce 1837 přišel filolog, spisovatel a překladatel Josef Jungmann s myšlenkou, že by rok byl členěn na šest období:

  • Prosinec a leden by zůstal zimou,
  • únor a březen jarem.
  • Duben a květen bychom nazývali podletím,
  • červen a červenec létem.
  • Srpen a září by tvořily období zvané poletí
  • a říjen a listopad podzim.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 11. 2022

Čím sypat kluzké a zledovatělé chodníky v zahradách?

Při zimní ledovce na pěších cestách a chodnících je nejvhodnějším materiálem pro posyp ostrý písek. Použít můžeme dál i štěrkovou drť, nebo jemnou škváru.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x