
Jak zimují kaktusy chladnomilné a jak teplomilné
27. 10. 2020Během vegetace potřebují všechny kaktusy teplo. Chladnomilnost a teplomilnost se týká nároků jednotlivých druhů a rodů na teploty během zimování.
S delším dnem a případně se zvyšující se teplotou v chladných prostorách, kde máme uloženy zimující rostliny, kontrolujeme, zda nic neruší jejich vegetační klid.
Vhodnou teplotu prostředí lze v lednu podpořit větráním. Sledujeme však i aktuální počasí, zda nehrozí mráz. Velké výkyvy teplot rostlinám nesvědčí. Kontrolujeme zdraví rostlin a zda se neobjevili škůdci.
Vegetační klid s teplotami v rozmezí 5–10 °C a bez zálivky, jsou nejdůležitějším předpokladem pro přezimování a správný vývoj kaktusů a sukulentních rostlin. Probouzíme je až v březnu a dubnu přesazením do mírně vlhkého substrátu určeného pro výsadbu kaktusů a sukulentů. Prostor s rostlinami opatrně za bezmrazých dnů větráme.
Zálivka je vhodnější spodem do misky pod květníkem. Předejdeme tak náhlému přemokření půdy a zahnívání kořenů.
Rostliny uložené k přezimování v nádobách – muškáty (Pelargonium), fuchsie, oleandr, olověnec (Plumbago), Abutilon, lilek (Solanum), Bouganvillea, durman (Brugmansia), citroníky, Lantana, hořcový stromek (Solanum), rozmarýnu – je nutné občas opatrně zalít a přečistit.
Rostliny truhlíkové, které si můžeme dovolit pěstovat na okenním parapetu, v zimní zahradě, v chodbě a podobných místech, lze přeřízkovávat. Jde například o muškáty, fuchsie, surfinie, sporýše (Verbena), paprskovky (Osteospermum), moudy (Plectranthus), smily (Helichrysum).
S řezem u růží začínáme v termínu, kdy začínají rašit, tedy v březnu nebo dubnu. Řezem ovlivníme velikost květů: Při hlubším řezu naroste sice méně, ale o to silnějších výhonů s menším počtem větších květů.