Vegetační klid kaktusů, sukulentů a nádobových květin

20. 1. 2020

S delším dnem a případně se zvyšující se teplotou v chladných prostorách, kde máme uloženy zimující rostliny, kontrolujeme, zda nic neruší jejich vegetační klid.

Vhodnou teplotu prostředí lze v lednu podpořit větráním. Sledujeme však i aktuální počasí, zda nehrozí mráz. Velké výkyvy teplot rostlinám nesvědčí. Kontrolujeme zdraví rostlin a zda se neobjevili škůdci.

Vegetační klid s teplotami v rozmezí 5–10 °C a bez zálivky, jsou nejdůležitějším předpokladem pro přezimování a správný vývoj kaktusů a sukulentních rostlin. Probouzíme je až v březnu a dubnu přesazením do mírně vlhkého substrátu určeného pro výsadbu kaktusů a sukulentů.
 Prostor s rostlinami opatrně za bezmrazých dnů větráme.

Nevytápěný skleník slouží k přezimování mrazuvzdorných kaktusů; foto L. Kunte

Zálivka do misky

Zálivka je vhodnější spodem do misky pod květníkem. Předejdeme tak náhlému přemokření půdy a zahnívání kořenů.

Rostliny uložené k přezimování v nádobách – muškáty (Pelargonium), fuchsie, oleandr, olověnec (Plumbago), Abutilon, lilek (Solanum), Bouganvillea, durman (Brugmansia), citroníky, Lantana, hořcový stromek (Solanum), rozmarýnu – je nutné občas opatrně zalít a přečistit.

  • Pokud rostliny začnou předčasně rašit se stoupající teplotou a prodlužujícím se dnem, můžeme je zabrzdit opětovným seříznutím.
Vegetační klid pelargonií

Také zimující muškáty občas potřebují péči; foto Shutterstock

Rostliny truhlíkové, které si můžeme dovolit pěstovat na okenním parapetu, v zimní zahradě, v chodbě a podobných místech, lze přeřízkovávat.  Jde například o muškáty, fuchsie, surfinie, sporýše (Verbena), paprskovky (Osteospermum), moudy (Plectranthus), smily (Helichrysum).

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 4. 2024

Ke stínění skleníku poslouží réva, proti škůdcům lepové desky

Existují různé způsoby stínění skleníku během vegetace – nátěry, zakrytí rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy. Výhodné je využití révy vinné. Pro menší skleníky postačí jedna sazenice (hlava) – rostoucí ve skleníku.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x