
Méně znamená více aneb chyby v péči o pokojové rostliny
28. 1. 2021Očividně chřadnoucí pokojovou rostlinu mívá často na svědomí poškození abiotického původu. Nezavinili ho ani choroby, ani škůdci. Způsobily je pěstební podmínky.
Poměrně velkému zimnímu nedostatku světla, které je důležitým růstovým a vývojovým faktorem pro pokojové rostliny, přizpůsobíme především zálivku.
Zaléváme jen velmi málo, výjimkou jsou květiny s nároky na teplotu prostředí nad 20 °C: vánoční hvězda (Poinsettia), begonie, toulitka (Anthurium), difenbachie, filodendron, dracéna a fíkus. Mnoho květin prochází v tomto období fází vegetačního klidu, kdy je dobré snížit teplotu podle jejich nároků a zálivku přizpůsobit.
Teplotní podmínky10–15 °C odpovídající nevytápěným ložnicím jsou vhodné pro brambořík, Ficus Benjamina, ibišek, klívie, fylokaktus, Kristovu korunu (Euphorbia), juku, madagaskarskou palmu (Pachypodium), žumen (Cissus).
Teploty ještě nižší 5–10 °C vyhovují kulovitým kaktusům, azalkám, hortenziím, kaméliím, bugenvilei, mučence, pokojové aralce, araukárii a datlové palmě. Pro ně platí, že čím je stanoviště teplejší, tím musí být i světlejší.
Na nižší množství světla během zimy reagujeme menší zálivkou a nižšími teplotami. Ibiškům prospívá 10 až 15 °C. Foto Pixabay
Pokojové květiny bychom přihnojením probudili k růstu, který by je pouze deformoval vytáhlým růstem křehkých stonků s malými listy. U některých květin lze tuto chybu napravit pozdějším přeřízkováním, u sukulentních a kaktusů jsou však tyto deformace nevratné a květiny se tím vlastně znehodnotí.
Foto Pixabay
Cibuli ze sazečky a zimní česnek přestáváme před sklizní zavlažovat. Jejich dozrání v sušší půdě zlepší jejich skladovatelnost. Česnek je dobré sklízet ve chvíli, kdy je plně vyzrálý, tím i dlouhodobě skladovatelný.