Také během ledna zaléváme pokojové květiny jen velmi málo

19. 1. 2020

Poměrně velkému zimnímu nedostatku světla, které je důležitým růstovým a vývojovým faktorem pro pokojové rostliny, přizpůsobíme především zálivku.

Zaléváme jen velmi málo, výjimkou jsou květiny s nároky na teplotu prostředí nad 20 °C: vánoční hvězda (Poinsettia), begonie, toulitka (Anthurium), difenbachie, filodendron, dracéna a fíkus. Mnoho květin prochází v tomto období fází vegetačního klidu, kdy je dobré snížit teplotu podle jejich nároků a zálivku přizpůsobit.

Teplotní podmínky10–15 °C odpovídající nevytápěným ložnicím jsou vhodné pro brambořík, Ficus Benjamina, ibišek, klívie, fylokaktus, Kristovu korunu (Euphorbia), juku, madagaskarskou palmu (Pachypodium), žumen (Cissus).

Teploty ještě nižší 5–10 °C vyhovují kulovitým kaktusům, azalkám, hortenziím, kaméliím, bugenvilei, mučence, pokojové aralce, araukárii a datlové palmě. Pro ně platí, že čím je stanoviště teplejší, tím musí být i světlejší.

Listy ibišku

Na nižší množství světla během zimy reagujeme menší zálivkou a nižšími teplotami. Ibiškům prospívá 10 až 15 °C. Foto Pixabay

Ani leden není vhodný pro přihnojování

Pokojové květiny bychom přihnojením probudili k růstu, který by je pouze deformoval vytáhlým růstem křehkých stonků s malými listy. U některých květin lze tuto chybu napravit pozdějším přeřízkováním, u sukulentních a kaktusů jsou však tyto deformace nevratné a květiny se tím vlastně znehodnotí.

  • Výjimkou jsou v zimě kvetoucí druhy, kterým dávku hnojiva snížíme úměrně s množstvím denního světla.

Foto Pixabay

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x