Také během ledna zaléváme pokojové květiny jen velmi málo

19. 1. 2020

Poměrně velkému zimnímu nedostatku světla, které je důležitým růstovým a vývojovým faktorem pro pokojové rostliny, přizpůsobíme především zálivku.

Zaléváme jen velmi málo, výjimkou jsou květiny s nároky na teplotu prostředí nad 20 °C: vánoční hvězda (Poinsettia), begonie, toulitka (Anthurium), difenbachie, filodendron, dracéna a fíkus. Mnoho květin prochází v tomto období fází vegetačního klidu, kdy je dobré snížit teplotu podle jejich nároků a zálivku přizpůsobit.

Teplotní podmínky10–15 °C odpovídající nevytápěným ložnicím jsou vhodné pro brambořík, Ficus Benjamina, ibišek, klívie, fylokaktus, Kristovu korunu (Euphorbia), juku, madagaskarskou palmu (Pachypodium), žumen (Cissus).

Teploty ještě nižší 5–10 °C vyhovují kulovitým kaktusům, azalkám, hortenziím, kaméliím, bugenvilei, mučence, pokojové aralce, araukárii a datlové palmě. Pro ně platí, že čím je stanoviště teplejší, tím musí být i světlejší.

Listy ibišku

Na nižší množství světla během zimy reagujeme menší zálivkou a nižšími teplotami. Ibiškům prospívá 10 až 15 °C. Foto Pixabay

Ani leden není vhodný pro přihnojování

Pokojové květiny bychom přihnojením probudili k růstu, který by je pouze deformoval vytáhlým růstem křehkých stonků s malými listy. U některých květin lze tuto chybu napravit pozdějším přeřízkováním, u sukulentních a kaktusů jsou však tyto deformace nevratné a květiny se tím vlastně znehodnotí.

  • Výjimkou jsou v zimě kvetoucí druhy, kterým dávku hnojiva snížíme úměrně s množstvím denního světla.

Foto Pixabay

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

31. 1. 2023

V předjaří čistíme trávník od mechu a listí, provzdušníme ho

Roztál-li sníh z trávníku, včas ho přehrabeme a zbavíme zbytků listí, aby mohly později vykvést drobné cibuloviny v něm vysazené: sněženky, ladoňky a krokusy. V zimě se zpravidla výrazně projeví, pokud je trávník zamechovaný.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x