
Jak pěstovat brambořík, aby kvetl od podzimu do jara
16. 12. 2022Kvetou od podzimu do předjaří a provázejí člověka po staletí. Byla by však škoda, kybychom brambořík považovali jen za sezonní dekoraci.
Poměrně velkému zimnímu nedostatku světla, které je důležitým růstovým a vývojovým faktorem pro pokojové rostliny, přizpůsobíme především zálivku.
Zaléváme jen velmi málo, výjimkou jsou květiny s nároky na teplotu prostředí nad 20 °C: vánoční hvězda (Poinsettia), begonie, toulitka (Anthurium), difenbachie, filodendron, dracéna a fíkus. Mnoho květin prochází v tomto období fází vegetačního klidu, kdy je dobré snížit teplotu podle jejich nároků a zálivku přizpůsobit.
Teplotní podmínky10–15 °C odpovídající nevytápěným ložnicím jsou vhodné pro brambořík, Ficus Benjamina, ibišek, klívie, fylokaktus, Kristovu korunu (Euphorbia), juku, madagaskarskou palmu (Pachypodium), žumen (Cissus).
Teploty ještě nižší 5–10 °C vyhovují kulovitým kaktusům, azalkám, hortenziím, kaméliím, bugenvilei, mučence, pokojové aralce, araukárii a datlové palmě. Pro ně platí, že čím je stanoviště teplejší, tím musí být i světlejší.
Na nižší množství světla během zimy reagujeme menší zálivkou a nižšími teplotami. Ibiškům prospívá 10 až 15 °C. Foto Pixabay
Pokojové květiny bychom přihnojením probudili k růstu, který by je pouze deformoval vytáhlým růstem křehkých stonků s malými listy. U některých květin lze tuto chybu napravit pozdějším přeřízkováním, u sukulentních a kaktusů jsou však tyto deformace nevratné a květiny se tím vlastně znehodnotí.
Foto Pixabay
Pěkné jarní dny nás lákají ven, a tak se konečně můžeme věnovat činnostem, které jsme si naplánovali. V ovocné zahradě máme co dělat klidně od rána do večera.