Které okrasné dřeviny prořezávat v bezmrazých dnech ledna

12. 1. 2020

Pravidelný řez je důležitý také pro zachování tvaru okrasných dřevin, k prosvětlení korun stromů a pro bohatou násadu květů.

U jednotlivých druhů rostlin je však třeba vzít v úvahu, na jakém dřevě se u nich tvoří květy.

Keře s květy na jednoletých výhonech

Hluboce řežeme keře kvetoucí v létě na novém dřevě jednoletých vyzrálých výhonů – komule (Buddleia), ořechoplodce (Caryopteris), tavolníky (Spiraea bumalda, S. japonica, S. douglasii).

Tavolník v zimě

Větve tavolníku můžeme v bezmrazém lednu seříznout hluboce. Kvete v létě a plodenství zdobí keř také v zimě. Foto Shutterstock

Keře kvetoucí na krátkých výhonech

Zmlazujeme a prosvětlujeme volně rostoucí keře kvetoucí na krátkých výhonech vyrůstající ze starého dřeva: okrasné jabloně (Malus), kaliny (Viburnum), trojpuk (Deutzia), pustoryl (Philadelphus), hloh (Crataegus), dřín (Cornus), dřišťál (Berberis), skalník (Cotoneaster), čimišník (Caragana) aj. Zimní zmlazení u nich doplníme zkrácením dlouhých výhonů, abychom podpořili tvorbu postranního obrostu, a tím i nasazení květních pupenů pro příští rok. Dobré je odstraňovat staré dřevo a prosvětlovat dřevinu.

Časně kvetoucí okrasné dřeviny ani neprostřiháváme

Časně kvetoucí okrasné dřeviny a ty, u kterých se zakládají květy v pupenech již v předešlém roce – zlatici (Forsythia), štědřenec (Laburnum), šeřík (Syringa), lýkovec (Daphne), okrasné slivoně a třešně –, neprořezáváme ani neprostřiháváme.

Opadavé živé ploty

Během ledna můžeme sestřihávat a hluboce zmlazovat živé ploty z opadavých dřevin – ptačího zobu (Ligustrum), habru (Carpinus), javoru babyky (Acer campestre) a dřínu (Cornus).

Škumpě (Rhus) a zimolezu (Lonicera) odřežeme přestárlé výhony těsně u země. Porostou bujně, někdy až příliš.

  • Většinu ostatních druhů prořezáváme nejdříve ve druhé polovině února.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x