Špičkové kruhy v trávníku vypadají jako dílo čarodějovo

25. 7. 2020

Vyskytují se zpravidla jen na některých trávnících. Jsou to malé drobné hnědé houby – jedlé špičky nebo částečně jedovaté strmělky.

Mezi houby vytvářející kruhy patří například špička obecná (Marasmius oreades), čirůvka dvoubarvá (Lepista saeva) nebo strmělka mlženka (Clitocybe nebularis). Ve vlhké trávě se živí tlející trávou, listím nebo dřevem. Vlhkost je pro jejich růst nezbytná; špičky, čirůvky nebo strmělky potřebují získat dostatek živin z humusu. Mnohem dříve, než se na povrchu půdy objeví kloboučky, proroste půdou podhoubí. Mycelium je samčí a samičí.

Jakmile v půdě obě mycelia srostou, vytvoří kloboučky.

Pokud pěstujeme trávník pro okrasu a houby v něm nechceme, čeká nás opatrná likvidace zdroje spor. Tak zabráníme tomu, aby se houby dál šířily. Kloboučky odejmeme, v žádném případě je při sekání trávníku nerozmělníme po ploše. Tak bychom jen přispěli k plošnému zamoření celého trávníku.

Poté obryjeme trávník po vnějším okraji čarodějných kruhů, v místech, kde tráva bývá nápadně tmavěji zelená. Podhoubí přeryjeme opakovaně. Zlepšíme i péči o trávník. Prořežeme ho a provzdušníme, Při sečení odstraňujeme posečenou trávu, více hnojíme dusíkem a nedodáváme půdě humus.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x